NovinkyZaujímavosti

Google čelí žalobe v Spojenom kráľovstve kvôli nezákonnému zhromažďovaniu údajov o používateľoch

Skupina vo Veľkej Británií, nazývaná “Google You Owe US” (Google dlžíš nám), vzniesla žalobu proti spoločnosti Google. Podľa skupiny sa spoločnosť Google dopustila nezákonného zhromažďovania informácií, ktoré následne predávala reklamným agentúram. Tohto zločinu sa mala svetová spoločnosť dopustiť v období medzi júnom 2011 a februárom 2012. Skupina požaduje kompenzáciu 5,4 miliónom Britov, ktorí počas tohto obdobia používali iPhone. Informácie boli totižto zozbierané iba zo zariadení s operačným systémom iOS.

Google si našiel nenápadnú dieru v prehliadači Safari

Ako sa to Googlu vôbec podarilo? Nieje práve iOS považovaný za jeden z najbezpečnejších systémov? Vývojárom sa to podarilo celkom jednoducho. V prehliadači Safari, ktorý je predinštalovaný na všetkých iPhonoch, našli malé zadné vrátka, vďaka ktorým mohli oblbnúť celý prehliadač. Základné nastavenia súkromia v prehliadači Safari blokujú zbieranie informácií o vašej aktivite na stránkach pomocou cookie súborov. To sa deje dovtedy, pokiaľ nezačnete interagovať so samotnou stránkou, napríklad tým, že vyplníte formulár, prihlásite sa do účtu atď. . Práve tento proces dokázal Google obísť pomocou účtov Google +. Pokiaľ ste boli prihlásený pomocou účtu Google +, spoločnosť za Vás vo vašom mene (bez vášho súhlasu) poslala formulár, ktorý stránke povoľoval zbieranie informácií o Vás.

Toto nieje prvýkrát, čo spoločnosť Google čelí obvineniam z nelegálneho zbierania informácií o používateľoch. Podobný prípad sa stal aj v roku 2013 a spoločnosť musela zaplatiť pokutu vo výške 17 miliónov USD viacerým americkým štátom. V Spojenom kráľovstve sa podobný prípad doteraz ešte nevyskytol. Richard Lloyd, líder skupiny Google You Owe Us, v rozhovore pre denník The Guardian povedal, “Toto je prvý prípad v Spojenom kráľovstve proti veľkej tech spoločnosti, ktorá stojí za zneužitím našich cenných osobných údajov.” Nikto nevie, čo sa bude v najbližšej dobe diať, no aspoň podľa nás, to vyzerá na ďalší pekný prúser na krku Googlu. Všetci ale dobre vieme, že zrejme pôjde o pokutu, ktorú si spoločnosť určite bude môcť dovoliť.

TIP  Takto bude vyzerať jeden z najočakávanejších smartfónov týchto dní od Xiaomi. Unikol kompletný dizajn smartfónu Xiaomi Mi 8 Youth

Zdroj: engadget.com

Tagy
Ukáž viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu