SpravodajstvoVeda a výskum

Zdalo sa to ako nemožné: Vedci prinášajú prvý odhad toho, koľko Tyrannosaurov sa poprechádzalo po Zemi

Zistiť populáciu dávno vyhynutých živočíchov je mimoriadne náročná úloha a aj výsledky štúdie sú len hrubým odhadom.

Tyrannosaurus rex obýval našu planétu pred desiatkami miliónov rokov počas obdobia kriedy. Otázkou pre vedcov ale ostávalo, koľko sa ich mohlo celkovo nachádzať nachádzať na Zemi. Odpoveď sa rozhodli hľadať výskumníci z University of Berkeley.

Ich odpoveď sa od odhadov ostatných vedcov o niečo líši. Vo vedeckom časopise Science publikovali štúdiu tvrdiacu, že v ktoromkoľvek momente počas vlády dinosaurov by ste mohli nájsť približne 20-tisíc dospelých Tyrannosaurov. Dinosaury ako druh živočíchov obývali našu planétu približne 2.5-miliónov rokov, čo znamená, že celkovo na Zemi žilo približne 2.5-miliardy týchto obávaných predátorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o prvú štúdiu, ktorá sa pokúša priniesť odhad toho, koľko živočíchov z dávno vyhynutých druhov mohlo na našej planéte existovať. O niečo podobné sa pokúšali aj predchádzajúce práce, no dokonca aj jeden z najvýznamnejších paleontológov minulého storočia, George Gaylord Simpson, si myslel, že sa to nedá.

„Projekt odštartoval zvláštnym spôsobom. Držal som v ruke fosíliu T. rexa a rozmýšľal som nad tým, aká je celá táto situácia nepravdepodobná. Toto monštrum bolo pred miliónmi rokov nažive a ja tu teraz držím jednu z jeho kostí,“ vysvetľuje paleontológ Charles Marshall.

Prvá štúdia svojho druhu

Marshall je zároveň autorom novej štúdie a priznáva, že neistota, s ktorou počas projektu pracoval, je obrovská. Odhadnúť koľko Tyrannosaurov počas celého životného obdobia existovalo je mimoriadne náročné. Ako vo svojej práci uvádza, mohlo to byť akékoľvek číslo od 140-miliónov do 42-miliárd jedincov. V práci sa vedecký tím nesnažil priniesť čo najpresnejší odhad, no pracoval s premennými, ktoré boli kľúčové pre konečný výsledok. 

Počet žijúcich Tyrannosaurov ovplyvňujú mnohé faktory, ako je napríklad teplokrvnosť týchto predátorov. V tomto smere sa vedci spoliehali na štúdiu z University of California Santa Barbara. Dáta však nie sú stopercentné. Pre potreby štúdie sa vedci z University of Berkeley rozhodli vnímať T. rexa ako predátora s energetickými potrebami medzi levom a varanom komodským.

V práci sa autori nezaoberajú mladými Tyrannosaurami. Fosílie mláďat nie sú bežné a existuje možnosť, že sa mladí jedinci držali ďalej od dospelých a lovili inú korisť. Predpokladá sa, že s dospievaním Tyrannosaura sa výrazne posilnila jeho čeľusť. To umožnilo predátorovi rozdrviť kosti a prejsť na lov iného druhu koristi.

Na základe ďalších faktorov (napríklad váha, sexuálne dospievanie, miera reprodukcie,…) usúdili, že generácia trvala približne 19 rokov a hustota populácie bola približne 1 dinosaurus na sto kilometrov štvorcových. Tyrannosaurus rex žil na území približne 2.3-miliónov km štvorcových. Keďže tento druh obýval planétu po 2.5-miliónov rokov, tím vedcov prišiel s odhadom, že populácia bola približne 20-tisíc Tyrannosaurov. Tento druh prežil zhruba 127-tisíc generácií čo znamená, že za celú históriu dinosaurov sa po planéte prešlo 2.5-miliárd Tyrannosaurov.

Nezodpovedanou otázkou ale zostáva, kam sa podeli všetky kosti po tak veľkom počte týchto obávaných predátorov. Doposiaľ sa paleontológom podarilo totiž objaviť necelú stovku jedincov T. rex.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close