BezpečnosťNávody

Pomocou tejto funkcie vášho Gmailu môžete odhaliť, ktoré služby predali váš e-mail tretej strane

Hoci obchodovanie s dátami nie je vyslovene mimo zákon, určite nikoho nepoteší.

Stalo sa vám, že po registrácii na nejakú stránku vám začali chodiť nevyžiadané e-maily od iných spoločností? Ide o jeden zo znakov obchodu s informáciami, ktorý je v dnešnej dobe mimoriadne rozšírený.

Spoločnosti môžu zarobiť nemalé peniaze tým, že poskytnú ďalším firmám e-mailové adresy užívateľov, ktoré sa na portál spoločnosti registrovali. Hoci to môže znieť ako narušenie súkromia, nejde o niečo, čo by bolo vo svojej podstate nelegálne. Zákony striktne obmedzujú zdieľanie dát, no pod určitými podmienkami je možné, aby sa informácie predávali aj takýmto spôsobom. Najčastejšie s tým sami súhlasíte pri potvrdení podmienok spoločnosti, no nemožno povedať, že by to bola vaša chyba. Formula o zdieľaní emailovej adresy alebo iných dát sa ukrýva za zložitými vetami, ktoré málokto pochopí aj keby si zmluvné podmienky prečítal celé.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Napriek tomu asi nechceme, aby sa s našimi mailovými adresami obchodovalo. Hoci samotnému predaju zabrániť nedokážeme, Gmail ponúka mimoriadne šikovný trik ako zistiť, ktoré stránky predávajú váš mail a následne môžete na týchto stránkach zrušiť účet. Ako to teda vieme zistiť?

Odhaľte kto obchoduje s vašim e-mailom

Mnohí užívatelia Gmailu nevedia, že ich e-mailová adresa môže mať nekonečné množstvo rôznych variácií, resp. aliasov. Bežne mailová adresa vyzerá takto: „vašaadresa@gmail.com“. Ak však pridáte znak + a nejaké slovo alebo číslo pred „@gmail.com“ zmeníte si mail, no všetky správy stále skončia v schránke, ktorú používate bežne. V praxi teda „nová“ adresa vyzerá nasledovne: „vašaadresa+slovo@gmail.com“.

Na novú stránku sa teda zaregistrujete pod takouto upravenou adresou. Na prvý pohľad sa nič nezmení, e-maily budete dostávať ako po starom. Ak si však všimnete spam od stránky, na ktorú ste sa neregistrovali, môžete sa pozrieť na adresu, ktorej táto stránka mail poslala. Ak si všimnete, že v príjemcoch je uvedený e-mail „vašaadresa+slovo@gmail.com“, cez ktorý ste sa registrovali len na jednu stránku, potom viete kto predal vaše dáta tretej strane.

alias v gmaile
Zdroj: Vosveteit.sk

Takto si viete vytvoriť veľa alternatívnych mailov, ktorými môžete ľahko testovať, kto sa ku vašim dátam chová zodpovedne a kto zas kvôli zisku predá vaše údaje ďalej. Následne sa môžete sami rozhodnúť, čo ďalej. Ako sme už spomenuli, určité obchodovanie s dátami je legálne, hoci v tom zmysle, že to nie je vyslovene zakázané.

Zároveň treba upozorniť aj na to, že stránky, aplikácie alebo iné platformy nemusia a ani nemôžu obchodovať so všetkými dátami. To, že predali e-mailovú adresu vôbec neznamená, že predajú aj citlivejšie osobné informácie. Spozornieť by ste však mali ak vám na „novú“ adresu príde phishingový e-mail, alebo iný pokus o podvod. Prípady sú minimálne, no ak v kolónke príjemca objaví takto modifikovaná adresa, znamená to že stránka predala dáta pochybnej strane a v tomto prípade sa neodporúča poskytovať jej ďalšie dáta. Aj keby nešlo o obchod, znamená to že sa kyberzločinec dostal do databázy stránky, čo zas znamená slabú bezpečnosť.

Záverom ale treba povedať, že túto funkciu môžete využiť len pri registrácii do nových služieb, resp. by ste si museli upraviť kontaktné údaje v existujúcich službách, do ktorých ste registrovaní. V každom prípade ide o užitočný nástroj, ako môžete odhaliť, ako poskytovatelia služieb pracujú s vašimi údajmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close