SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Vhodné podmienky pre život? Pluto môže byť komplexnejším svetom, než sa predpokladalo

Nová analýza poukazuje na geologickú aktivitu trpasličej planéty a možno aj na existenciu života pod jej povrchom.

V roku 2015 preletela okolo Pluta sonda americkej NASA, New Horizons. Počas tohto preletu zachytila fotografie, ktoré poukazujú na nový geologický úkaz – ľadové sopky.

Pluto bolo kedysi najvzdialenejšou planétou sústavy, no v roku 2006 o svoj status planéty prišiel. Teraz je z neho trpasličia planéta, podobná množstvu objektov, ktoré sa nachádzajú v Kuiperovom páse. Pluto sa všeobecne považuje za extrémne chladný svet s teplotami okolo -232 °C. Nová štúdia publikovaná v Nature Communications objavila nový región, ktorý sa nepodobá na nič, čo možno nájsť nikde v Slnečnej sústave.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako píšu autori práce, ide o región, ktorý nie je pokrytý krátermi, na rozdiel od iných častí Pluta. Prostredníctvom analýzy geomorfologických procesov a kompozície regiónu sa im podarilo zistiť, že planéta si vytvorila „druhý povrch“. Prostredníctvom kryovulkanických procesov sa v regióne vytvorila nová vrstva povrchu, ktorá je oproti iným častiam planéty hladká.

Pluto môže mať pod povrchom ideálne podmienky pre život
Zdroj: Nature Communications

Čo však autorov štúdie prekvapilo bola škála tohto procesu. Vytvorenie terénu, aký možno pozorovať v tomto regióne si vyžaduje niekoľko aktívnych sopiek a obrovské množstvo materiálu. Vedci sa domnievajú, že na povrchu trpasličej planéty môžu existovať niekoľko kilometrov vysoké ľadové sopky. Sopečná aktivita zároveň naznačuje, že v hlbších vrstvách Pluta sa ukrýva viac tepla, než vedci odhadovali.

Nezvyčajný región sa nachádza juhozápadne od ľadovcového príkrovu Sputnik Planitia. Dve najväčšie sopky, ktoré sa tam nachádzajú, sú Wright Mons a Piccard Mons. Wright Mons dosahuje výšku približne 5 km a na šírku má 150 km. Picard mons je väčší, má až 7 km a šírku cez 220 km. Ľadové sopky možno nájsť naprieč celou sústavou a vo väčšine prípadov presúvajú materiál z hlbších vrstiev na povrch.

„Tieto sopky nemajú kalderu na vrchu namiesto toho sú celé pokryté veľkými hrboľmi,“ vyjadril sa pre portál CNN Kelsi Singer, autor štúdie.

Vhodné podmienky pre život?

Keďže sa tento región líši svojim hladkým povrchom od ostatných, vedci usudzujú, že trpasličia planéta musela byť aktívna len relatívne nedávno. Aktivita takéhoto druhu zároveň naznačuje, že sa v hlbších vrstvách planéty ukrýva viac tepla, než sa predpokladalo.

Pluto môže mať pod povrchom ideálne podmienky pre život
Zdroj: Nature Communications

„Je možné, že ešte úplne nerozumieme tomu, ako sa planetárne telesá správajú,“ dodáva Singer.

Vedci predpokladajú, že Pluto mal kedysi dávno oceán ukrývajúci sa približne 100 až 200 km pod povrchom. Aktivita ľadových sopiek ale môže byť celkom dobrým indikátorom toho, že oceán stále existuje.

Hoci zatiaľ nič nie je potvrdené, Pluto by mohlo mať vhodné podmienky k životu. Pre organizmy by stále bolo obrovskou výzvou prežiť v takomto nehostinnom prostredí, no vedci sa pomaly začínajú touto myšlienkou zaoberať. Ak ale chceme poznať odpoveď, neostáva nám nič iné, než vyslať misiu k tomuto vzdialenému objektu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close