SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Koľko času by zabralo, kým by lopta z výšky 1 kilometer dopadla na povrch každého z telies našej sústavy?

Zaujímavá animácia nám predstavuje gravitáciu ostatných planét Slnečnej sústavy

Astronaut americkej NASA, Alan Shepard, je známy tým, že si zahral golf na Mesiaci. Loptičku však odpálil len do vzdialenosti 36 metrov, píše portál IFL Science.

Zaujímavosťou je tiež fakt, že na obežnej dráhe okolo Zeme sa hral tiež baseball. Posádka ISS trávila voľný čas odpaľovaním loptičky. Na Zemi, na Mesiaci, vo vesmíre, alebo na iných planétach sa však lopty správajú rozdielne. Dokázal to aj dr. James O’Donoghue, ktorý vytvoril zaujímavú animáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na nej demonštruje, koľko času by lopte trvalo, dostať sa voľným pádom z kilometrovej výšky na povrch. O’Donoghue pracoval s astronómom Rami Mandowom a využívali dáta americkej NASA. Tie popisovali gravitačnú silu planéty, v oblasti rovníka, na všetkých planétach sústavy. Na základe toho mohli vypočítať, koľko času by objektu trvalo dopadnúť na povrch telesa. Tím nebral do úvahy odpor vzduchu.

Rozdielne podmienky

U nás, na Zemi, máme gravitáciu, ktorá núti objekty padať rýchlosťou 9.8 m/s. Ak sa objekt nachádza kilometer nad zemou, pád by mu trval 14,3 sekundy. Saturn je oveľa väčší, ako naša Zem, no jeho gravitačná sila je len o trochu mocnejšia. Objekty na planéte padajú rýchlosťou 10.4 m/s. Z kilometrovej výšky by objekt padal 13,8 sekundy.

„Je prekvapujúce vidieť, že väčšie planéty majú gravitáciu, porovnateľnú s tými menšími. Lopta na Uráne by dokonca dopadla oveľa neskôr, ako na Zemi! Urán má nízku priemernú hustotu a vďaka tomu je povrch planéty vzdialený od väčšiny planetárnej hmoty,“ vysvetľuje O’Donoghue.

O’Donoghue tvrdí, že silu gravitácie ovplyvňuje hustota objektu, nie jeho hmotnosť. Ako príklad uvádza Merkúr a Mars. Mars je dvakrát ťažší, ako Merkúr, no lopta na ich povrch dopadne rovnako. To naznačuje, že Merkúr má vyššiu hustotu, ako Mars.

Lopta dopadá najrýchlejšie na Slnku. Jeho gravitačná sila núti objekty vo voľnom páde klesať rýchlosťou 274 m/s a z kilometrovej výšky sa lopta na povrch dostala len za dve sekundy. Najneskôr lopta dopadla na trpasličej planéte Ceres, ktorá je najväčším objektom asteroidového pásu. Lopte na mesiaci trvalo 83 sekúnd, kým sa dostala na povrch.

O’Donoghue dodáva, že veľkosť a hmotnosť lopty sú nepodstatné. Bez prítomnosti odporu vzduchu všetky objekty padajú rovnako. Tento fakt demonštrovala posádka Apolla 15, ktorá na povrchu Mesiaca pustila kladivo a pierko. Oba predmety dopadli na zem v rovnaký moment.  Týmto pokusom astronauti potvrdili starú teóriu, ktorú vymyslel taliansky vedec, Galileo Galilei. Galilei tvrdil, že všetky objekty sú k zemi priťahované rovnakou silou a budú padať rovnakou rýchlosťou, ak odmyslíme odpor vzduchu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close