SpravodajstvoVeda a výskum

Nachádza sa vedľa nás ďalší vesmír? Táto teória naznačuje, že áno

Otázka Multiverza je jednou z najhorúcejších otázok modernej astronómie

V oblasti astronómie existuje otázka, na ktorú vám žiadny astronóm nepovie nie. Tá otázka znie: Existuje toho vo vesmíre viac, než dokážeme vidieť?

Pozorovateľný vesmír je momentálne našou hranicou, za ktorú sa nedokážeme pozrieť. Väčšina astronómov verí, že sa nachádzame v akejsi guli, ktorá v sebe ukrýva všetko svetlo, ktoré ku nám stihlo od vzniku vesmíru pricestovať, hovorí sa v YouTubovom videu kanálu Thoughty2. Pre vedcov je nemysliteľné, že by sa za hranicou pozorovateľného vesmíru nenachádzalo absolútne nič, a preto si kladú ďalšiu otázku: Čo sa za touto hranicou nachádza?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Takmer každý teoretický fyzik, alebo astronóm, sa zhodne na jednom tvrdení. Niečo sa za pozorovateľným vesmírom rozhodne nachádza, rozhodujúca otázka je, koľko sa toho nachádza za hranicou pozorovateľného vesmíru. V tomto odvetví je odborníkom fyzik z inštitútu MIT, menom Alan Guth. Ten je jedným z hlavných zástancov teórie, že za hranicou nášho vesmíru sa môže nachádzať ďalší vesmír. Všetky existujúce vesmíry tak môžu byť súčasťou oveľa väčšej konštelácie, ktorá sa nazýva Multiverzum.

Stará teória

Lenže táto teória nepatrí tak úplne k výplodom modernej astronómie. Už staroveký Gréci sa pohrávali s touto myšlienkou. Tvrdili, že všetka hmota sa skladá z neviditeľných častíc, atómov. Grécki filozofovia, ako napríklad Chrysippus, navrhovali, že keď sa atómy zrazia, vytvoria nekonečné množstvo vesmírov, ktoré nakoniec zaniknú a cyklus začne nanovo. Ich teórie však mohli byť vyvrátené až o viac ako dvetisíc rokov neskôr.

Až moderná veda dokázala, že žijeme v rozpínajúcom sa vesmíre, ktorý vznikol pred 13.8-miliardami rokov. Zistiť, čo sa nachádza za hranicou vesmíru by sme mohli vtedy, ak by sa nám nejakým spôsobom podarilo zistiť, čo existovalo ešte pred veľkým treskom. Lenže zistiť čo existovalo ešte pred vznikom všetkého je pomerne náročná úloha, dokonca aj pre astronómov.

Alan Guth, spolu s niekoľkými kolegami, sa aj napriek tomu rozhodol zistiť, čo sa stalo ešte pred veľkým treskom. Svojou teóriou vyriešil mnohé nezrovnalosti modernej vedy, ktoré si nedokázali poradiť s tým, aký je vesmír jednotvárny. Guth navrhol teóriu inflácie, ktorá hovorí, že ešte pred samotným veľkým treskom existovalo obdobie, kedy vesmír expandoval rýchlejšie ako svetlo. To umožnilo vytvorenie akéhosi jednotvárneho základu, ktorý môžu astronómovia pozorovať.

V rámci teórie o inflácii existuje takzvaná večná inflácia, ktorá tvrdí, že sa náš vesmír rozpína donekonečna. Táto teória tvrdí, že vesmír bude expandovať donekonečna a popritom vytvorí niekoľko ďalších veľkých treskov, vďaka ktorým vznikne niekoľko ďalších, úplne nových vesmírov. Slovami tejto teórie, náš vesmír by mohol byť len jednou z mnohých bublín, ktoré sa nachádzajú vo vnútri takzvaného rodičovského vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close