Novinky

EÚ možno zatlačí na Apple, aby nepoužívali Lightning konektor

Európska únia už viackrát ukázala, že sa nebojí zatlačiť ani na veľké nadnárodné korporácie s cieľom, aby zlepšila postavenie zákazníkov.

Najnovšie, Marhrethe Vestager a Elzbieta Bienkowska z Európskej komisie pre hospodársku súťaž a vnútorný trhy otvárajú staro-novú debatu týkajúcu s mobilnými konektormi.

Od roku 2011 mal každý novo predstavený smartfón prísť so štandardizovaným konektorom

Komisia plánuje preskúmať problémy s diverzifikáciou mobilných konektoroch. Naposledy tak spravila pred takmer 10 rokmi kedy došlo k zrušeniu viacerých konektorov v prospech micro-USB. Výsledkom bolo, že 14 spoločností, vrátane Appleu, Samsungu, Nokie, Huaweiu a ďalších došlo k podpísaniu memoranda o porozumení, v ktorom sa dohodlo, že od roku 2011 dôjde k harmonizácii konektorov.

Aktuálne okrem USB – C konektora a micro – USB na trhu máme už len jeden typ, ktorý má vyšší trhový podiel a ním je Lightning konektor od spoločnosti Apple. Vzhľadom na to, že v prípade spoločnosti Apple nedošlo k harmonizácii konektorov tak jedným z hlavných cieľov Európskej komisie je spustiť vyšetrovanie.

„Vzhľadom na neuspokojivý pokrok v tomto dobrovoľnom prístupe Komisia čoskoro začne štúdiu hodnotenia vplyvu s cieľom zhodnotiť náklady a prínosy rôznych ďalších možností,…“, hovorí Vestager v odpovedi z 1. augusta na otázku poslanca EP.

Zdroj: euractiv,  úvodný obrázok: Pexels.com

Tagy
Ukáž viac

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.
Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu