SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Dómy, ktoré by nemali existovať a život na Mesaci: Pripravované misie ponúknu odpovede na niekoľko veľkých otázok

Americká vesmírna agentúra, NASA, pod záštitou programu Artemis a komerčných vesmírnych misií pripravuje dva fascinujúce projekty.

Pod záštitou pripravovaného programu Artemis sa k Mesiacu vydáva čoraz viac komerčných misií. Jedna z nich sa vydá k záhadným geologickým štruktúram na západnej časti našej prirodzenej družice, ku Gruithuisenovym dómom, píše portál NASA.

Misia Lunar-VISE (pozn. redakcie: Lunar Vulkan Imaging and Spectroscopy Explorer) pozostáva z piatich vedeckých nástrojoch. Dva z nich sa budú nachádzať na statickom pristávacom moduly, zatiaľ čo tri preskúmajú povrch Mesiaca na palube roveru. Zvláštne dómy rover preskúma po dobu jedného lunárneho dňa alebo desiatich pozemských dní. Predpokladá sa, že štruktúry vznikli z lepkavej magmy bohatej na oxid kremičitý. Materiál svojou skladbou pripomína žulu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podobné materiály vznikajú aj u nás na Zemi, no podľa znalostí vedcov si vyžadujú oceány a tektonické platne. Ani jedna z potrebných zložiek sa na Mesiaci nenachádza, preto nemajú vedci najmenšiu predstavu o tom, ako dómy vznikli a ako sa postupom času vyvíjali. Misia Lunar-VISE sa pokúsi dostať na vrchol dómov a následne zozbierať vzorky lunárneho regolitu, ktorý sa pokúsi prepraviť späť na Zem.

Analýzou zozbieraných vzoriek budú môcť vedci zodpovedať otázky o vzniku týchto pozoruhodných lunárnych štruktúr. Okrem popísania ich vzniku informácie pomôžu ďalším robotickým alebo ľudským misiám.

Zatiaľ sa predpokladá, že Gruithuisenove dómy vznikli počas mimoriadne vzácnej sopečnej erupcie.

„Predpokladáme, že sa v tomto regióne nachádza doslova truhlica plná informácií. Ak sa nám ju podarí otvoriť, zistíme viac nielen o histórii Slnečnej sústavy, Zeme a Mesiaca, no získame kľúčové informácie, ktoré nám pomôžu pri ďalších lunárnych misiách,“ vyjadril sa Donaldson Hanna, zapojený do misie Lunar-VISE.

Hanna je zapojený aj do misie Lunar Trailblazer, ktorá by už čoskoro mohla priniesť mapu vody na Mesiaci vo vysokom rozlíšení. Predpokladá sa, že táto misia odštartuje v roku 2025, možno skôr.

Skúmanie života na Mesiaci

Ďalšou misiou, ktorá už čoskoro poputuje na Mesiac, je LEIA (pozn. redakcie: Lunar Explorer Instrument for space biology Applications). Tá bude na povrchu mesiaca skúmať život. So sebou si prinesie druh kvasiniek Saccharomyces cerevisiae, ktoré misia preskúma spôsobom, aký nemožno na Zemi, alebo na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice zreplikovať. Misia LEIA pozostáva z malej sondy, ktorá bude sledovať reakciu kvasiniek na zvýšené množstvo radiácie a nižšiu gravitáciu Mesiaca.

Tento špecifický druh kvasiniek je pre vedcov dôležitým modelom ľudskej biológie. Vďaka nemu môžu študovať genetiku, bunkové a molekulárne rozmnožovanie, či proces delenia. Zároveň zistia, ako DNA reaguje na rôzne environmentálne faktory, v tomto prípade radiáciu. Výsledky z misie LEIA pomôžu vedcom zistiť, ako vplýva znížená gravitácia, spojená s vesmírnou radiáciou, na rôzne biologické procesy.

Predpokladá sa, že obe misie – Lunar-VISE a LEIA – odštartujú v roku 2026a k Mesiacu poputujú na jednej rakete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close