Spravodajstvo

Teória o plochej Zemi sa šíri ako epidémia. Podľa najnovšieho prieskumu za jej šírenie môže najmä YouTube

O teórii o plochej Zemi ste už určite niekedy počas štúdiu počuli. O prvých vesmírnych poznatkoch a teóriách sa učí ešte na základnej škole. V dnešnom svete sa ale aj napriek tomu nachádzajú aj ignoranti faktov, ktorí si jednoducho myslia, že všetky moderné teórie sú len výmyslom veľkých korporátov a politikov. I keď je na prvý pohľad zrejmé, že sa jedná o totálnu dezinformáciu, táto teória sa stále šíri internetom a to celkom rýchlo. Na základe najnovšieho výskumu z USA ale zrejme poznáme dôvod rýchleho šírenia. Dezinformácie ohľadom plochej Zeme sa šíria najrýchlejšie na videoplatforme Youtube, ktorej zlý algoritmus doslova spustil epidémiu.

Ľudia veria podloženým pseudofaktom takmer okamžite

Väčšina vyznávačov tejto teórie pochádza z USA, kde sa šíri bleskovou rýchlosťou. Vyznávači sa v týchto končinách nazývajú Flat Earthers a svoje „poznatky“ o plochej Zemi zdieľajú s ostatnými aj v normálnom svete, na rôznych zrazoch. Najväčšia konferencia vyznávačov tejto teórie sa koná práve v USA väčšinou v zime a práve túto skutočnosť využil výskumník Asheley Landrum z Texaskej technickej univerzity. Ten na takomto podujatí vyspovedal 30 náhodných účastníkov a záver je naozaj až nepochopiteľný pre bežného človeka. Väčšina z priaznivcov tejto teórie sa ku nej dostalo práve cez spomínaný Youtube.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Jediná osoba, ktorá to nepotvrdila, bola na konferencii so svojou dcérou a zaťom, ktorí sa o teórii ale dozvedeli práve z Youtube,“ uviedol Asheley Landrum pre The Guardian.

Google by mal zakročiť

Spoločnosť Google a jej algoritmus využívaný na Youtube zjavne nefunguje presne tak, ako by bolo vhodné. Šírenie dezinformácií je takmer nekontrolovateľné. Videu totižto stačí úplne malá interakcia, no aj napriek jej sa dostane medzi ľudí, ktorých táto téma môže zaujímať. Ak sa ľudia na podobné video kliknú, začnú sa im zobrazovať ďalšie a ďalšie pochybné videá, ktoré sa snažia „nalákať“ ľahko ovplyvniteľných ľudí.

„Na Youtube je veľa užitočných informácií, ale aj veľa dezinformácií,“ povedal Landrum. „Ich algoritmy umožňujú ľahko pretlačiť video a to najmä vďaka tomu, že je určené najmä pre ľudí, ktorí sú ovplyvniteľní.“

Situácia v našich končinách môže byť už čoskoro lepšia. Viaceré európske zákony už dnes čiastočne potláčajú šírenie dezinformácií, no pochopiteľne, sledovanie každého videa, správy, či článku, jednoducho možné nie je.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close