SpravodajstvoVeda a výskum

Výskumníci objavili spôsob, ako môžu ovládať oblasti mozgu pomocou svetelných lúčov

Vedci vyvinuli novú metódu Opto-vTrap, prostredníctvom ktorej sú schopní narušiť komunikáciu medzi neurónmi v mozgu.

Vedci prišli najnovšie so štúdiou (cez techspot.com), v ktorej opisujú, ako je možné prostredníctvom špeciálneho druhu modrého svetla narušiť komunikáciu medzi neurónmi v mozgu. Výskumníci tvrdia, že sú schopní dočasne zastaviť komunikáciu medzi špecifickými mozgovými bunkami. To im napríklad umožňuje ovládať správanie, ale i emócie.

„Opto-vTrap“ metóda

Metódu, s ktorou prišli, volajú Opto-vTrap. Vyvinutou bola v Južnej Kórei pod dohľadom Justina Leeho, ktorý je riaditeľom Centra pre poznanie a sociálne správanie v spolupráci so profesorom HEO Won Do.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Súčasné metódy, ktoré sa využívajú na ovplyvňovanie aktivity neurónov prinášajú so sebou niekoľko rizík a nevýhod. Pri ovplyvňovaní akvitity neurónov sa využívajú zmeny membránového potenciálu, ktoré zahŕňajú buď depolarizáciu (t.j. zníženie transmembránového potenciálu) alebo hyperpolarizáciu (zvýšenie potenciálového rozdielu cez membránu).V dôsledku súčasných metód môže dochádzať napríklad k zmene kyslosti okolitého postrieda. Rovnako treba uviesť, že aktuálne metódy nie je možné využívať pri všetkých typoch bunkách.

Na vyriešenie týchto problémov vyvinuli juhokórejskí výskumníci svetlom indukovateľný a reverzibilný inhibičný systém, ktorý môže dočasne zachytiť vezikuly pred uvoľnením z mozgových buniek. Opto-vTrap sa priamo zameriava na vysielače obsahujúce vezikuly a možno ho použiť v rôznych typoch mozgových buniek, dokonca aj v tých, ktoré nereagujú na zmeny membránového potenciálu.

“ Opto-vTrap priamo riadi uvoľňovanie vysielačov signálu, čo umožňuje výskumníkom voľne kontrolovať mozgovú aktivitu.“

Vedci za týmto účelom využili platformu LARIAT, ktorú vyvinuli niekoľko rokov dozadu. Táto platforma im umožňuje inaktivovať rôzne typy proteínov pri osvetlení modrým svetlom okamžitým zachytením cieľových proteínov. Opto-vTrap metóda funguje nasledovne: Keď sa tkanivá objavia na povrchu bunky a osvetlia ich prostredníctvo špeciálneho modrého svetla, vezikuly vytvoria zhluky a zachytia sa v bunkách, čím bránia uvoľňovaniu prenášačov.

Vedci ďalej dodávajú, že vezikuly, ktoré boli týmto spôsobom inaktivované deklasterujú približne po 15 minútach a neuróny znovu získajú svoje plné funkcie do jednej hodiny.

Vedci v závere publikovanej správy dodávajú, že v budúcnosti bude Opto-vTrap slúžiť na odhaľovanie zložitých interakcií medzi viacerými časťami mozgu.

Profesor Heo uviedol: „Keďže Opto-vTrap možno použiť v rôznych typoch buniek, očakáva sa, že bude nápomocný v rôznych oblastiach výskumu mozgovej vedy,“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close