NovinkyTECH

Desiatky slovenských webov na pozadí ťažia kryptomeny. Navštevujte ich aj vy?

Virtuálna mena je menou budúcnosti, a vedia to hlavne majitelia webstránok, ktorí využívajú svojich návštevníkov na ťažbu kryptomien.

Internetový portál DSL.sk spravil test, v rámci ktorého boli testované webstránky s koncovkou .sk (viac ako 400 tisíc webstránok), ktorého podstatou bolo odhalenie webstránok využívajich návštevníkov ako „minerov“, teda baníkov na ťažbu kryptomeny Monero. Výsledok vás prekvapí.

Koľko webov využíva svojich návštevníkov na ťažby kryptomeny? – Výsledky

Celkovo sa portálu DSL.sk podarilo identifikovať 219 .sk domén, ktoré na svojich hlavných stránkach ťažia kryptomenu Monero. Pričom 107 stránok malo Javascript implementovaných priamo v HTML kóde stránky.

Zdroj: DSL.sk

50 WordPress stránok malo implementovaných tento kód na svojej stránke prostredníctvom iframe kódu, ktorého zdrojom kódu bola stránka myanyone.net kde sa spúšťal Coinhive, kód slúžiaci na ťaženie. Tieto weby pritom nemuseli tento škodlivý kód implementovať úmyselne, mohli byť totiž stiahnuté ako súčasť nejakého pluginu.

Ďalších 20 stránok malo tento kód vložených prostredníctvom WordPress pluginu „wp-monero-miner-using-coin-hive“ a u ostatných 42 stránkach sa skript na web dostal iným spôsobom.

Zaujímavosťou je, že medzi stránkami, ktoré takto využívajú svojich používateľov na ťažbu kryptomeny bolo viacero webstránok, ktoré patria medzi vysoko navštevované. Napríklad weby ako dolezite.sk, icdph.sk, infocislo.sk, rocker.sk a serialdog.sk, ktoré podľa rebríčka Alexa patria medzi milión najnavštevovanejších stránok na svete.

Pre zaujímavosť, medzi stránkami, ktoré ťažili kryptomeny prostredníctvom svojich používateľov patrí aj jeden z najznámejších spravodajských webov na Slovensku – Denník N.

TIP  CEO spoločnosti Huawei chce nahradiť počítače skladacími smartfónmi

Zdroj: DSL.sk

Tagy
Ukáž viac

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu