Najčítanejší portál o Windowse a technológiach

Xiaomi Mi 8

Dátový senzor alebo ako ušetriť dáta pri surfovaní

Dnes sa zameriame na aplikáciu priamo od Microsoftu, slúžiacu na zobrazenie množstva prenesených dát, prípadne na ich šetrenie.

Keďže neobmedzený dátový balík ešte stále nie je rozšírený, je veľmi dôležité, aby ste pochopili, koľko mobilných dát sa spotrebuje vo vašom telefóne. Presne na toto slúži Dátový senzor.

Dátový senzor zobrazuje podrobný prehľad spotreby dát vo Windows Phone a pomáha vám vyhnúť sa neočakávaným poplatkom indikovaním, že sa blížite k limitu svojho dátového balíka. Pomôže vám tiež s odložením úloh, pri ktorých sa spotrebuje veľa dát, na taký čas, keď budete pripojení k Wi-Fi.

data-sense

Nastavenia Dátového senzora

 1. V zozname aplikácií ťuknite na položku Dátový senzor Ikona Dátový senzor a potom na položku Nastaviť limit.

 2. V časti Typ limitu ťuknite na niektorú z nasledujúcich možností:

  • Ak máte preddefinované množstvo dát, ktoré možno spotrebovať, a ak ich platnosť v určitý deň skončí, ťuknite na položku Jednorazový.
  • Ak máte obmedzené množstvo dát, ktoré možno spotrebovať každý mesiac, a ak sa po spotrebovaní začnú účtovať poplatky za prekročenie, ťuknite na položku Mesačný.
  • Ak máte neobmedzené množstvo dát, ale aj napriek tomu chcete sledovať ich spotrebu, ťuknite na položku Neobmedzený.
 3. Ak vyberiete možnosť Jednorazový alebo Mesačný, ťuknite na dostupné zoznamy a zadajte hodnoty a dátumy zodpovedajúce vášmu dátovému balíku.

 4. Ťuknite na položku Hotovo Ikona Hotovo.

Šetrenie dát pomocou Dátového senzora

Dátový senzor umožňuje šetriť mobilné dáta dvomi spôsobmi:

TIP  Takto si nainštaluješ Fortnite do svojho smartfónu! | NÁVOD
 • Limitovaním množstva dát, ktoré telefón používa na pozadí. Mnohé funkcie aplikácií a telefónu sú navrhnuté tak, aby automaticky načítavali informácie na pozadí pre vaše pohodlné používanie (napríklad e-mailová aplikácia kontroluje nové správy). Dátový senzor vám umožní vybrať, kedy tento druh aktivity obmedziť.
 • Znížením spotreby dát pri prehľadávaní webu. Dátový senzor umožňuje znížiť celkovú spotrebu dát pri prehľadávaní webu napríklad pomocou komprimovania webových stránok a blokovaním niektorej reklamy.

Automatické obmedzenie dát na pozadí

 1. V zozname aplikácií ťuknite na položku Dátový senzor Ikona Dátový senzor.

 2. Ťuknite na položku Nastavenia Ikona Nastavenia, zapnite možnosť Obmedzenie dát na pozadí Ikona Zapnuté a vykonajte niektorý z týchto krokov:

  • Ak chcete dáta na pozadí obmedziť vtedy, keď sa priblížite ku svojmu dátovému limitu, ťuknite na položku Keď sa blížim k limitu.
  • Ak chcete dáta na pozadí obmedziť vždy, ťuknite na položku Vždy.
 3. Ak chcete dáta na pozadí obmedziť počas roamingu, zapnite možnosť Obmedzenie dát na pozadí pri používaní roamingu Ikona Zapnuté.

Zníženie spotreby dát pri prehľadávaní webu

 1. V zozname aplikácií ťuknite na položku Dátový senzor Ikona Dátový senzor.

 2. Ťuknite na položku Nastavenia Ikona Nastavenia.

 3. V časti Šetrenie dát v prehliadači vykonajte niektorý z nasledujúcich krokov:

  • Ťuknite na možnosť Vypnuté, ak nechcete, aby Dátový senzor používal prostriedky na šetrenie dát na webových stránkach.
  • Ťuknite na možnosť Štandardné, ak chcete, aby Dátový senzor šetril vaše dáta jemným komprimovaním obrázkov a iných prvkov na navštívených webových stránkach.
  • Ťuknite na možnosť Vysoké, ak chcete, aby Dátový senzor šetril ešte viac dát komprimovaním obrázkov, blokovaním niektorej reklamy a sťahovaním iba časti webovej stránky.
  • Ťuknite na možnosť Automatické, ak chcete, aby Dátový senzor automaticky vybral najlepšiu úroveň šetrenia dát založenú na tom, ako blízko ste k vyčerpaniu limitu svojho dátového balíka. Toto je odporúčané nastavenie.
TIP  Satya Nadella začal rozpredávať svoje akcie Microsoftu. Neverí už v úspech spoločnosti alebo je za tým niečo iné?

TIP REDAKCIE: Aplikáciu Dátový senzor môžete pripnúť na domovskú obrazovku a získať tak prehľad o svojej spotrebe mobilných a Wi-Fi dát. V zozname aplikácií ťuknite na položku Dátový senzor Ikona Dátový senzor a podržte ju a ťuknite na položku Pripnúť na domovskú obrazovku

2 Komentáre
 1. mulat says

  Nastavenia > šetrič batérie > spotreba > povoliť na pozadí ÁNO/NIE

 2. intelmerom says

  Dobrý deň, ako zablokujem prístup na internet nejakej aplikácii?
  Ďakujem

Zanechaj reakciu

Your email address will not be published.

Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu