SpravodajstvoVeda a výskum

Plne autonómny bager HEAP má za sebou prvú úlohu: Toto dokázal postaviť bez pomoci človeka

Výskumníci z ETH Zurich ukazujú obrovský úspech autonómneho bagru HEAP, ktorý dokáže fungovať úplne samostatne.

Výskumníci z technickej univerzity ETH Zurich vykonali experiment s autonómnym bagrom HEAP, ktorý dokázal sám postaviť šesť metrov vysokú a 65 metrov dlhú kamennú stenu. 

Bager používa radu senzorov, pomocou ktorých dokáže vytvoriť 3D mapu staveniska a nájsť potrebné stavebné materiály. Tieto senzory a strojové videnie umožňujú bagru zobrať kamene, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkosti. Keď zoberie jeden kameň, ďalšia rada senzorov pomáha stroju odhadnúť váhu kameňa a jeho ťažisko.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne pomocou algoritmu bager určí najlepšiu pozíciu pre každý kameň a automaticky ho umiestni tam, kde treba. Bager dokázal sám vybudovať kamennú stenu, čo si až donedávna vyžadovalo obrovské množstvo manuálnej roboty.  

Autonómny bager HEAP (pozn. redakcie: Hydraulic Excavator for Autonomous Purpose) je upravený bager modelu Menzi Muck M545. Vytvorili ho výskumníci z ETH Zurich pre prípady autonómneho používania alebo pre pokročilé ovládanie na diaľku. Toto zariadenie má v sebe nový druh kontrolovateľných hydraulických cylindrov, ktoré mu dovoľujú prispôsobiť sa na každý terén. Ako sme už spomenuli, tento bager má radu senzorov, ktoré umožňujú plne autonómne fungovanie. Bager má LIDAR, meracie jednotky IMU a aj navigačný systém DNSS.  

DNSS je družicový navigačný prístroj, ktorý umožňuje bagru presne určiť svoju polohu na povrchu Zeme za pomoci informácií, ktoré dostane z niekoľkých satelitov súčasne. Systém DNSS funguje tak, že bager príjme signál z družice, ktorý obsahuje časovú značku vyslania signálu a kód satelitu. V satelitnom prijímači má uloženú databázu družíc, v ktorej nájdeme pozičné súradnice družíc. Na základe signálu z viacerých satelitov a prepočtu času dokáže bager určiť svoju polohu s presnosťou niekoľko metrov.  

Budúcnosť stavebných prác

Využitie autonómneho bagru HEAP je hlavne na automatizované výkopové práce. Schopnosti autonomného bagra výskumníci momentálne testujú na cvičnom stavenisku.  

“Aby mohol HEAP vykonávať úpravu terénu, presúvanie materiálu či iné stavebné práce, musí mať schopnosť plne autonómnej navigácie. Túto schopnosť zabezpečujeme vývojom algoritmov, ktoré by bagru umožnili navigáciu nielen na globálnej ale hlavne lokálnej škále. Zároveň je dôležité, aby sa bager vedel presúvať aj v zložitom teréne. V tomto smere ťažíme z toho, že bager HEAP je “chodiacim bagrom”. To mu dovoľuje vysporiadať sa s nerovným terénom, medzerami, či veľkými schodami,” píše ETH Zurich.  

Bager HEAP je len jedným z vyvíjaných strojov, ktorých hlavnou úlohou je zautomatizovať stavebné práce na architektonickej úrovni. Hlavným cieľom tohto výskumu je vytvoriť mobilné stroje, ktoré dokážu pretvoriť terén alebo postaviť budovy s presnosťou, ktorú nedokážeme dosiahnuť prostredníctvom dnes dostupných nástrojov a ľudskej práce. Bager HEAP má ešte najmenej pár rokov, než sa bude môcť dostať do praxe. V budúcnosti by však podobné autonómne stroje výrazne zjednodušili prácu robotníkom.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close