SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Akoby ju niekto udrel kladivom: Hviezda Betelgeuse sa stále spamätáva z chaosu, ktorý vyvolala v roku 2019

Hviezda Betelgeuse v roku 2019 poriadne prekvapila astronómov. Nedávne pozorovania ukázali, že sa z tejto "eskapády" stále spamätáva.

Hviezda Betelgeuse medzi rokmi 2019 a 2020 prekvapovala astronómov. Kedysi jedna z najjasnejších hviezd na nočnej oblohe dramaticky stmavla, dokonca tak že vypadla z rebríčku 20 najjasnejších hviezd. Nachádza sa v súhvezdí Orion a počas tmavnutia ste si mohli všimnúť, že lovcovi chýbalo rameno.

Nachádza sa od nás 642 svetelných rokov a radí sa medzi nadobry. Zvláštne tmavnutie si vedci spájali s blížiacou sa explóziou supernovy. Hviezda sa už totiž blíži ku koncu svojho života a medzi nadobry sa radí kvôli jej priemeru dosahujúceho závratných 1.6-miliárd kilometrov. Ak by si Slnko a Betelgeuse vymenili miesta, nadobor by končil až pri obežnej dráhe Jupitera.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci hviezda pred pár rokmi neexplodovala, vedci vedia, že to je len otázkou času, píše portál Hubblesite. Keď k tomu nakoniec dôjde, explóziu bude možné krátko pozorovať aj na dennej oblohe. Ešte pred supernovou sa však hviezda správa mimoriadne divoko, čo sa pokúša zachytiť Hubblov vesmírny ďalekohľad. Predpokladá sa, že v roku 2019 hviezda odhodila veľký kus svojho povrchu, niečo čo astronómovia nemali šancu predtým pozorovať. Je pravda, že aj Slnko odhadzuje časť svojej hmoty, no v porovnaní s tým, čo robí Betelgeuse, je tento proces oveľa, oveľa menší.

Vedci zistili, že s odhodením materiálu sa môže spájať aj zvláštne tmavnutie hviezdy. Počas tohto procesu sa uvoľnil obrovský oblak plynu, ktorý hviezdu sčasti zakryl. Astronómovia konečne dokázali poskladať úplný obraz toho, čo sa stalo. Betelgeuse sa stále spamätáva z udalosti, ktorá sa odohrala v roku 2019. Momentálne si obnovuje svoju fotosféru, a vnútorné vrstvy podľa vedcov z NASA vibrujú ako „zvon, ktorý ste zasiahli búracím kladivom“.

Rana kladivom

Zotavovanie hviezdy narušilo jej prirodzený cyklus, no aj napriek tomu supernova v dohľadnej dobe nenastane, upozorňujú vedci. Prebiehajúce deje ich však fascinujú a prinášajú nové informácie o hviezdach tohto typu. Po analýze dát z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu vedci zistili, že odhodenie hmoty z roku 2019 bol dej označovaný ako výron povrchovej hmoty. Toto správanie nie je pre „normálne“ hviezdy typické.

Slnko pravidelne vylučuje hmotu, ale z iného regiónu. Tento dej sa nazýva výron koronálnej hmoty, no v porovnaní s tým, čo urobila hviezda Betelgeuse, je až 400-miliárdkrát slabší.

„Po výrone povrchovej hmoty sa Betelgeuse stále správa zvláštne. Jej interiér akoby poskakoval,“ vysvetľuje Andrea Dupree z Center for Astrophysics.

Vedci teraz získavajú jedinečné poznatky o správaní červených nadobrov na konci svojho životného cyklu. Hubblov vesmírny ďalekohľad odhalil spôsob, ako tieto hviezdy strácajú hmotu v momente, keď sa jadrová fúzia v ich útrobách skončí. Zvláštne správanie vedcov prekvapilo, no v pozorovaniach pokračujú v nádeji, že sa im podarí nájsť viac informácií o tom, čo sa práve deje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close