Spravodajstvo

Nový čínsky rover už 8. decembra poletí na neprebádanú odvrátenú stranu Mesiaca

Na nás najbližší prirodzený satelit už čoskoro poletí ďalší prieskumný rover. Nové prieskumné vozidlo bude ale na Mesiac vyslané Čínskou vesmírnou agentúrou, ktorá si dala za úlohu preskúmať doposiaľ neprebádanú časť Mesiaca. Nový rover Chang’e-4 totižto pristane na odvrátenej strane Mesiaca, na ktorej doteraz nepristál žiadny prieskumné vozidlo. Všetky informácie o odvrátenej strane Mesiaca totižto poznáme iba z fotografií, ktoré sú zozbieravané z rôznych vesmírnych misií už od roku 1968, kedy sa podarilo misii Apollo 8 po prvýkrát odfotiť odvrátenú stranu nášho blízkeho suseda.

Rover poletí už 8. decembra

Štart novej misie je naozaj za rohom. Rover by sa mal do vesmíru dostať už o niekoľko dní, presnejšie 8. decembra. Rover Chang’e-4 ale čaká oveľa rušnejší let, ako tomu býva zvyčajne. Na odvrátenej strane Mesiaca sa totižto nachádza hneď niekoľko obrovských kráterov a mesačných morí, ktorých povrch nie je tak preskúmaný, ako je tomu v prípade viditeľnej strany Mesiaca. Čínsky prieskumný rover by mal ale podľa všetkého pristáť v masívnom 2500km kráteri s názvom Von Kármán, ktorý sa nachádza v blízkosti južného pólu Mesiaca. Samotné pristátie by tým pádom až tak zložité byť nemalo, no oveľa horšia bude následná komunikácia s roverom. Mesiac samozrejme väčšinu rádiových komunikácií blokuje, kvôli čomu bol ku nemu ešte v máji vyslaný satelit Queqiao, ktorý bude slúžiť ako medzistupeň pri odosielaní a prijímaní informácií zo Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Chang'e-4 cinsky mesacny rover
Zdroj: Futurism

Preskúmanie najväčšieho kráteru na Mesiaci

Ako sme už spomínali vyššie, nový čínsky rover by mal pristáť v kráteri Von Kármán, ktorý je podľa všetkého najstaršou, najväčšou a najhlbšou štruktúrou vytvorenou dopadom iného vesmírneho telesa. Keď je niečo najväčšie, najhlbšie a asi aj najstaršie, určite to bude niečo znamenať. Podľa čínskych výskumníkov by mali práve tieto aspekty značiť, že kráter bude v sebe ukrývať čiastočne rozdielne, poprípade zatiaľ úplne neznáme mesačné horniny. Preskúmanie najväčšieho kráteru nám taktiež dokáže napovedať, aké procesy na Mesiaci za posledné milióny rokov prebiehali.

Zemiaky a priadka morušová opäť vo vesmíre

Nový rover, respektíve jeho pristávací modul, má na odvrátenú stranu Mesiaca priniesť aj jeden zaujímavý náklad, ktorým je krabica plná biologického materiálu zo Zeme. Presnejšie, v krabici sa nachádza hneď niekoľko semien zemiakov a vajíčok priadky morušovej. Táto dvojica by mala časom začať žiť v symbióze. Ak sa priadka morušová vyliahne, jej larvy by mali okamžite začať s produkciou oxidu uhličitého, zatiaľ čo vyklíčené rastliny by oxid uhličitý premieňali na kyslík. Čínsky rover sa tak chce vyrovnať posádke bývalej sovietskej vesmírnej stanice Salyut 7, ktorej sa v roku 1982 po prvýkrát podarilo vypestovať rastlinu zemiakov, ktorá prežila 40 dní.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Zdroj: spaceflightnow.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close