Spravodajstvo

CEO Microsoftu, Satya Nadella: „Budúcnosť dátových centier je pod vodou“

Spoločnosť Microsoft už niekoľko rokov pracuje s konceptom umiestnenia obrovských dátových centier pod hladinu vody. Prvým testom bol projekt Natick – server v obrovskej kapsuli, ktorým bol umiestnený pod hladinu oceánu na kalifornskom pobreží. Ďalším krokom bolo vytvorenie ešte väčšieho dátového centra na pobreží Škótska. Tam bol systém osadený len tento rok a podľa prvých výsledkov to vyzerá tak, že táto technológia má obrovskú budúcnosť. Datacentrá sa chladia okolitou vodou a sú napájané zo obnoviteľných zdrojov. Budúcnosť technológie podvodných datacentier doteraz známa nebola, no najnovšie vyjadrenia generálneho riaditeľa Microsoftu sú jasné – ich budúcnosť je pod vodou.

Nižšia latencia a rýchle nasadenie

Generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft, Satya Nadella, nedávno vystúpil na konferencii Future Decode v Londýne. Počas jeho vystúpenia odznelo viacero zaujímavých informácií, no informácia o budúcnosti dátových centier bola jednoznačne najpodstatnejšia. „Nasadenie podmorských dátových centier je spôsob, akým Microsoft premýšľa o ich rozšírení, „ uviedol Satya Nadella. Najväčšou podstatou podmorských dátových centier je zníženie latencie, čiže odozvy servera a koncového používateľa. Približne 50 percent svetovej populácie totižto žije do 200 km od pobrežia. Obrovské pobrežné mestá by tým pádom mali zabezpečené dokonalé pripojenie ku datacentrám, ktoré by boli umiestnené blízko pobrežia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalším aspektom je vytvorenie samotných dátových centier. Podmorské dátové centrum umiestnené v kapsuli je omnoho jednoduchšie na výrobu. Vytvorenie takéhoto datacentra, jeho nasadenie a spustenie do prevádzky, trvalo Microsoftu presne 90 dní. Nasadenie takéhoto dátového centra je tým pádom možné do niekoľkých mesiacov, čo je oproti klasickým dátovým centrám omnoho menší časový horizont. Klasické dátové centrá sú poväčšine umiestnené pri veľkých mestách, keďže boli umiestnené na základe vytvorenej štúdie spred niekoľkých rokov. Spraviť novú štúdiu, kúpenie pozemkov, vybudovanie dátových centier a všetko okolo toho, zaberá oveľa viac času, ako vypustenie kapsule pod hladinu mora.

Má to budúcnosť?

Podmorské dátové centrá budúcnosť určite majú, teda aspoň do momentu, kým sa z nich nestanú vinníci z globálneho otepľovania. Datacentrá by mali využívať výlučne elektrickú energiu získanú z obnoviteľných zdrojov, no dopad kapsulí na podmorský svet zatiaľ zrejme nepoznáme. Servery sú pod vodou chladené morskou vodou, ktorá sa po oteplení vypúšťa naspäť do mora. Či sa jedná o tak obrovské teplotné rozdiely nevieme, no vo veľkom merítku by to mohol byť určite problém.

Zdroj: arstechnica.com, úvodný obrázok (natick.research.microsoft.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close