TECHZaujímavosti

Blížia sa ozajstné Star Wars? Donald Trump nariadil Pentagonu, aby vytvoril špeciálne Vesmírne ozbrojené sily

Blížia sa hviezdne vojny v reálnom prevedení? Donald Trump sa toho zrejme obáva. Len pred niekoľkým hodinami nariadil Pentagonu, aby vytvoril šiestu vojenskú zložku zameranú výlučne na ochranu vesmíru. Prezident USA, Donald Trump, o tejto skutočnosti informoval verejnosť počas zasadnutia Národnej vesmírnej rady. V správe pre CNBC povedal: “Týmto som riaditeľstvo ministerstva obrany a Pentagonu poveril okamžitým vytvorením vesmírnych ozbrojených síl, ktoré budú už šiestou zložkou ozbrojených síl USA. “

Trump nad Vesmírnymi zložkami uvažoval už v minulosti

Donald Trump o vytvorení Vesmírnych zložiek informoval ešte v marci, keď povedal: “vesmír je rovnakou bojovou zónou ako pevnina, vzduch alebo more. ” V marci taktiež informoval médiá o tom, že vytvorenie vesmírnych zložiek spočiatku považoval za vtip, no až neskôr si uvedomil, že sa jedná o “skvelý nápad” .

O Vesmírnych zložkách sa vravelo už aj v americkom kongrese

Samotný prezident USA nie je prvou osobou, ktorá s týmto nápadom prišla. O vytvorení špeciálnych zložiek zameraných pre vesmír sa povrávalo už aj v samotnom kongrese USA. Ten bol po viacerých návrhoch zákonov odmietnutý. V kongrese sa ale vravelo o vesmírnych zložkách, ktoré by boli súčasťou leteckých ozbrojených zložiek USA. Nakoniec si tento návrh nenašiel priaznivcov v kongrese, v Pentagone a ani v Bielom dome, čo malo za následok úplné pochovanie nových ozbrojených zložiek. James Mattis, minister obrany USA, napísal v novembri list Bielemu domu a senátu, v ktorom uviedol dôvod, prečo nové zložky nevytvoriť. “Som proti vytvoreniu nových ozbrojených zložiek a ďalších organizačných vrstiev v čase, keď sa zameriavame na zníženie režijných nákladov a integráciu spoločných bojových funkcií, ” uvádza sa v liste Mattisa.

TIP  Nový procesor Kirin 980 prekoná A12 Bionic od Applu, aspoň to tvrdí Huawei

Čiastočná vesmírna ochrana už existuje

Ochrana vesmírneho priestoru nie je žiadnou novinkou a samozrejme, veľmoc ako USA ozbrojenými zložkami, ktoré bezpečnosť vesmírneho priestoru zabezpečujú, dávno disponuje. USA už dávno má k dispozícii divíziu vesmírneho velenia, ktorá je súčasťou vzdušných síl. Pod týmto pojmom si ale určite nepredstavujte veľké kozmické lode s laserovými delami, ale jednoducho raketovú ochranu a udržiavanie vzdušného priestoru až na úrovni stratosféry. Po novom budú tieto zložky zrejme presunuté pod úplne nové Vesmírne ozbrojené zložky. “Budeme mať vzdušné sily a budeme mať vesmírne sily, oddelené, ale rovnaké, ” povedal Trump. “Bude to niečo ohromne dôležité. ” Podľa slov Trumpa môžeme usúdiť, že sa hviezdnych vojen tak čoskoro nedočkáme, no človek nikdy nevie.

Zdroj: engadget.com, úvodný obrázok (vlastný)

Tagy
Ukáž viac

Pridaj komentár

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu