BezpečnosťSpravodajstvo

Telefóny Slovákov zaplavujú falošné hovory, hovorí polícia. Útočníci môžu volať aj z čísla vášho známeho. Ako to robia?

Podvodníci operujúci v kybernetickom priestore sú čoraz vynaliezavejší.

Podvodníci operujúci v kybernetickom priestore neustále hľadajú nové spôsoby, ako získať výhodu nad potenciálnou obeťou a presvedčiť ju, aby spravila, čo chcú. Pred pár hodinami sme upozorňovali na nový podvod, ktorý zaplavuje službu WhatsApp. Dostal pomenovanie „syn v tiesni“. Modus operandi tohto podvodu spočíva v tom, že útočník sa snaží presvedčiť obeť, že komunikuje so svojim synom či dcérou a následne si od rodiča vypýta peniaze. Tých tipov podvodov je ale oveľa viac. Jedným z nich sú napríklad falošné telefonáty.

Vo väčšine prípadov sa na druhej strane telefonátu ozve osoba, ktorá sa predstaví ako zamestnanec banky či inej finančnej inštitúcie. Následne pomocou premyslených krokov a sérii otázok a tvrdení, sa snaží presvedčiť potenciálnu obeť, aby spravila, čo od nej požaduje. Jedným z častých varovných signálov, že ide o podvod je, že útočníci často volajú zo zahraničných mobilných čísiel, ktoré už na prvý pohľad sú odlišné v porovnaní s tými našimi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mobily Slovákov zaplavujú podvodné hovory zo slovenských čísiel

Polícia najnovšie upozorňuje, že mobily našincov začali zaplavovať podvodné hovory so slovenskými číslami. Cieľom je, aby vzbudili dôveru u potenciálnej obeti, že ide o regulárny telefonát. Najnebezpečnejšie na tomto type podvodu je, že vám útočník môže zavolať aj z čísla, ktoré sa tvári ako mobilné číslo vášho známeho. Následne vás ľahšie presvedčí, aby ste spravil, čo požaduje.

„Stalo sa vám, že vám volal kamarát a on o ničom nevedel? Pravdepodobne sa stal obeťou phisingového podvodu. Jeho identita (telefónne číslo) bolo podvodníkmi zneužité na falošné hovory. Ak sa vám niečo také stane, informujte dotyčnú osobu, aby vedela, o čo ide.“, hovoria muži zákona v príspevku nižšie.

Ako je možné, že vám volal podvodník z čísla vášho známeho?

V skutočnosti vám útočník nevolal z mobilu vášho známeho a ani fyzicky nezneužil jeho SIM kartu. Preto zablokovanie čísla, z ktorého vám volal, nedáva väčší zmysel. Táto metóda podvodu sa volá spoofing a umožňuje útočníkovi maskovať mobilné číslo, z ktorého telefonuje za iné.

Je to možné vďaka funkcii Caller ID alebo Calling Line Identity (CLI).Túto funkciu možno zneužiť za pomoci viacerých nástrojov, napríklad cez technológiu VoIP (Voice over Internet Protocol), ktorá umožňuje zmeniť ID volajúceho. Vo finále sa vám tak zobrazí na obrazovke telefónu číslo alebo meno volajúceho, ktoré vám útočník chce zobraziť. Existuje ale aj viacero online služieb, ktoré umožňujú vytvoriť si virtuálne číslo a z neho telefonovať. Rovnako sú dostupné aj softvérové aplikácie, ktoré umožňujú meniť informácie o volajúcom.

Ak sa pýtate, či sa dá proti tomuto útoku nejako brániť, tak máme pre vás zlú odpoveď, nedá sa. Zablokovanie čísla nedáva väčší zmysel vzhľadom na to, že zablokujete v skutočnosti číslo, ktoré vám nikdy nevolalo. Rovnako treba povedať, že v prípade, ak bolo zneužité vaše číslo, tak nijako neviete zabrániť tomu, aby nebolo zneužité znova. Krátkodobým riešením je výmena SIM karty, no je len otázka času, kedy útočník znova zneužije vaše mobilné číslo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close