Astronauti cestujúci na Mars budú vystavení životu nebezpečnej dávke radiácie, odhaľujú to nové dáta

ExoMars_approaching_Mars_opt
Zdroj: ESA

Vysoká úroveň radiácie je v kozme bežnou záležitosťou, s ktorou počítajú vesmírne agentúry už celé desaťročia. Práve preto má každý astronaut určený limit, akému množstvu radiácie môže byť vystavený za jeho život. Najnovšia štúdia ale odhaľuje, že obyčajná cesta na Mars ich môže vystaviť vážnemu riziku. Samotné 12-mesačné cestovanie na nášho najbližšieho planetárneho suseda im z ich limitu uberie až 60 percent limitu životnej radiačnej dávky.

Silnú radiáciu odhalila misia TGO

V roku 2016 spustila európska a ruská vesmírna agentúra misiu s názvom ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO). Jej úlohou je monitorovanie atmosféry Marsu, no počas svojej cesty zozbierala dostatočné množstvo dát o radiácii na trase Zem-Mars. Zozbierané výsledky sú ale omnoho hrozivejšie, ako predpokladali odborníci.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Životu nebezpečná dávka ožiarenia

Podľa najnovších výpočtov, ktoré boli svetu predstavené na tohto týždňovom Európskom kongrese planetárnej vedy, budú astronauti počas svojej 12 mesačnej cesty vystavení 600 mSv žiarenia. Pre predstavu, je to ekvivalent zhruba 600 röntgenových snímkov hrudného koša. Ako sme už spomínali na začiatku, je to zhruba 60 percent maximálnej celoživotnej dávky ožiarenia, ktorej môžu byť astronauti vystavení. Má to však ešte jeden väčší háčik.

Ďalšie nebezpečie ich čaká na Marse

Samotná cesta na Mars ale nebude konečnou z hľadiska radiácie. Veľká dávka ožiarenia čaká astronautov aj priamo na Marse, no jej presnú hodnotu zatiaľ nepoznáme. To čisto teoreticky znamená, že v prípade „prežitia“ cesty, budú astronauti vystavení ďalším ohromným dávkam žiarenia, ktoré už môžu bezproblémovo vyvolať nádorové ochorenia, poškodenia nervového systému alebo iné katastrofálne zdravotné problémy. Treba si uvedomiť aj fakt, že dávky žiarenia budú na tak krátky časový úsek hrozne koncentrované, čo celé riziko ochorení ešte viac zvyšuje.

Už vieme čo očakávať

Jedinou pozitívnou správou ohľadom týchto výsledkov je zrejme fakt, že aspoň vieme čo od samotnej cesty máme očakávať. Experti doteraz vedeli iba približné dávky radiácie počas cesty na Mars a najnovšie výsledky nám iba napovedajú, akým smerom sa uberať. Výskumníci majú zatiaľ dostatok času na to, aby našli spôsob, ako najlepšie ochrániť astronautov, či už na ceste na Mars, alebo počas samotného pobytu na Marse.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (ESA)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre