SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci potvrdili Einsteinovu teóriu všeobecnej relativity pri hviezde, ktorá obieha čiernu dieru

Vedci si tak otestovali jej správnosť v tých najextrémnejších podmienkach

Hviezda menom S2, obiehajúca okolo supermasívnej čiernej diery v strede našej galaxie, práve demonštrovala jeden z predpokladov všeobecnej relativity. Podarili sa jej to v tých najextrémnejších podmienkach, akých môžu vedci podobné javy otestovať. Píše o tom portál sciencealert.com

Vedcom sa podarilo spojiť niekoľko dekád pozorovaní a prišli na to, že obežná dráha hviezdy S2 nie je elipsou s pevne daným bodom v priestore. Namiesto toho rotuje dookola ako spirograf. Tento fenomén je známy aj ako Schwarzschildova precesia. Ide o  historicky prvýkrát, kedy sa podarilo tento jav zachytiť v prostredí supermasívnej čiernej diery, čo znamená že aj v tých gravitačne najextrémnejších podmienkach možno potvrdiť jeho platnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na predpoveď zmien, ktoré v pozícii obežnej dráhy nastanú možno použiť aj vzorce všeobecnej relativity, ktoré sa perfektne zhodovali so zmenami, ktoré v prípade hviezdy S2 reálne nastali.

„Einsteinova teória všeobecnej relativity hovorí o tom, že orbity vesmírnych objektov nie sú pevne uzamknuté v priestore, tak ako to hovorí Newtonov model gravitácie, no dochádza k ich zmenám v priestore,“ vysvetľuje astrofyzik Reinhard Genzel z Inštitútu Maxa Plancka.

Potvrdenie teórií

Prvým dôkazom o Schwarzschildovej precesii bolo pozorovanie planéty Merkúr a jeho obežnej dráhy okolo Slnka. Zároveň sa jednalo o potvrdenie všeobecnej teórie relativity. O sto rokov neskôr sme rovnaký jav pozorovali aj v prostredí čiernej diery.

Obežná dráha hviezdy S2 trvá 16 rokov. V najbližšom bode sa ku supermasívnej čiernej diere dostane na vzdialenosť 17 svetelných hodín, čo je približne 4-násobok vzdialenosti Neptúnu od Slnka. Hoci sa to zdá byť ďaleko, no nezabúdajme že ide o najväčšiu čiernu dieru v našej galaxii. Gravitačná sila tohto monštra dokáže zrýchliť hviezdu až na 3% rýchlosti svetla. S2 je zároveň najbližšou hviezdou ku galaktickému stredu.

Nie len že sa vedcom podarilo vďaka rovniciam vypočítať presnú dráhu hviezdy a jej zmeny, potvrdili taktiež odhadovanú hmotnosť supermasívnej čiernej diery. Doteraz sa hovorilo o mase 4-miliónov našich Sĺnk, čo sa podľa simulácie ukázal byť pravdivý odhad. Vedci tak potvrdili niekoľko zásadných poznatkov a to všetko vďaka jedinej hviezde.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close