SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Čím viac ich bombardujú gama lúče, tým sú meteory lepšie: Ako v nich vznikajú dôležité látky pre život?

V určitých meteoroch môže prebiehať vznik aminokyselín, bez ktorých by život na planéte nemohol existovať.

Ako vznikol život na Zemi je záhada, ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou vedcom nepodarí vyriešiť na jeden záťah. Ako hovoria autori novej štúdie, postupom času sme získavali nové kusy skladačky a zdá sa, že objavili ďalší.

Vo svojej vedeckej práci sa zamerali na základné stavebné kamene života – molekuly, bez ktorých by život na Zemi a pravdepodobne aj inde vo vesmíre nedokázal vzniknúť. Tými základnými molekulami sú aminokyseliny, no ako sa tieto látky dostali na Zem ostávalo až donedávna záhadou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedúcou novej štúdie je Yoko Kebukawa, ktorá zistila, že meteority, ktoré sú bombardované gama lúčmi produkujú viac aminokyselín. Jej práca sa objavila vo vedeckej publikácii ACS Central Science. Keď sa Slnečná sústava ešte len formovala, bola oveľa divokejším miestom, akým je dnes. Nachádzalo sa v nej oveľa väčšie množstvo kozmických objektov, ktoré narážali do formujúcich sa planét. Časť meteoritov si našla cestu aj k mladej Zemi a spolu s nimi sa na planétu mohli dostať aj životne dôležité látky.

Dnes poznáme niekoľko druhov meteoritov. Prvými sú kamenné meteority, železné meteority a kamenno-železné meteority. Jedným z typov kamenných meteoritov sú takzvané uhlíkové chondrity, ktoré sú najprimitívnejšie zo všetkých. Zaujímavosťou v tomto prípade je to, že ich názov zavádza. Pomerne dlhú dobu sa verilo, že kvôli svojmu tmavému vzhľadu obsahujú uhlík, no neskôr vedci odhalili, že obsahujú vodu a iné dôležité molekuly vrátane aminokyselín.

Autori novej štúdie predpokladajú, že časť uhlíkových chondritov sa dostala na Zem a so sebou priniesla aj tieto dôležité látky, no v štúdii išli ešte o krok ďalej. Pokúsili sa zistiť, ako aminokyseliny v týchto objektoch vznikali, informuje Universe Today.

Ako vznikajú aminokyseliny?

V predchádzajúcich štúdiách autori dokázali, že reakcie amoniaku a formaldehydu môžu vytvoriť makromolekuly vrátane aminokyselín. Podmienkou však je, že si reakcia vyžaduje vodu a teplo. Dobrou správou je, že uhlíkové chondrity vodu obsahujú, vedci sa preto pokúšali zistiť odkiaľ mohla reakcia získať potrebné teplo.

Odpoveď našli v prirodzene sa vyskytujúcom izotope hliníka, 26Al. Tento izotop vzniká, keď kozmické lúče bombardujú časti meteoru a predpokladá sa, že existoval v počiatkoch Slnečnej sústavy, no dnes sa už rozpadol.

Tento izotop totiž nie je stabilným a počas svojho rozpadu uvoľňuje gama lúče. Pri rozpade sa zároveň uvoľňuje teplo, ktoré mohlo podnietiť tvorbu aminokyselín v meteoroch. Vedci sa svoju teóriu rozhodli otestovať praktickým experimentom. Počas neho zistili, že čím viac meteory vystavili gama lúčom, tým viac aminokyselín vzniklo.

Aminokyseliny sa delia na alfa, beta, gama a delta aminokyseliny, pričom alfa sú tie najdôležitejšie. V tomto zaradení môžeme nájsť napríklad glycín, alanín, leucín, serín, asparagín, isoleucín a glutamín. Alfa aminokseliny pomáhajú syntetizovať proteíny.

„Naše objavy poukazujú na to, že gama lúče mohli prispieť k tvorbe aminokyselín, ktoré sú nevyhnutné pre život, ako ho poznáme. Tieto aminokyseliny vznikli reakciou jednoduchých molekúl formaldehydu a amoniaku, za prítomnosti vody počas prvých evolučných fáz Slnečnej sústavy. V našej práci však tento dej uvádzame len ako jednu z možností,“ vysvetľuje Kebukawa.

Ak aminokyseliny vznikali takýmto spôsobom, potom by mohli vysvetliť vznik života na Zemi. Hypotéza o tom, že všetky dôležité látky sa na Zem dostali pomocou meteoritov nie je nová. Táto štúdia je ďalším dôkazom, ktorý prispieva k jej utvrdeniu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close