SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci prišli na to, ako vznikla supernova, pozorovaná ešte v roku 1987

Hviezda, ktorá zapríčinila explóziu, pozorovanú ešte v roku 1987, bola s najväčšou pravdepodobnosťou modrý superobor.

V roku 1987 sa astronómom podarilo pozorovať neuveriteľnú hviezdnu explóziu (nazvanú 1987A), ktorá prišla z nie veľmi vzdialenej galaxie. Až dnes vedci zistili, že explózia bola vytvorená modrou, kompaktnou superobrou hviezdou. Len pre zaujímavosť, hviezda vybuchla pred viac ako 166 000 rokmi pričom svetlo z jej výbuchu dopadlo na Zem z Veľkého Magellanovho oblaku (pozn. redakcie: ide o trpasličiu nepravidelnú galaxiu).

Tento typ supernovy, vytvorenej modrou hviezdou, je vo vedeckých kruhoch známy ako supernova asymetrického kolapsu jadra. V bežnej supernove sa jadro hviezdy zrúti pod svojou vlastnou váhou do seba. To odštartuje reťazovú reakciu, ktorá vyústi v masívnu explóziu. Po hviezde ostane buď neutrónová hviezda, alebo čierna diera.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Modrý superobor bol vytvorený zrážkou dvoch hviezd. Tieto typy sú horúce a žiarivé hviezdy. Červení superobri sú najväčšími hviezdami vo vesmíre, ktoré sa môžu pohybovať od 200-800 násobku veľkosti Slnka. Modrí superobri sú spravidla oveľa menší, s veľkosťou len 25 násobku priemeru Slnka. Od roku 1987, kedy vedci začali supernovu pozorovať, vzniklo mnoho štúdií, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť, čo odštartovalo vesmírnu explóziu a čo sa stalo s hviezdou.

„Je záhada, prečo je hviezda, z ktorej vznikla supernova, práve modrý superobor,“ vyjadril sa Masaomi Ono, ktorý viedol výskum.

Pátranie po odpovediach

Predošlé štúdie používali röntgenové a gamma lúče, vďaka ktorým mohli pozorovať rádioaktivitu, ktorá vznikla zrútením sa jadra a následne bola pri explózii vypustená do vesmíru rýchlosťou 4-tisíc km/h. Donedávna však nebolo jasné, ako mohli byť rádioaktívne zložky vystrelené do vesmíru takou rýchlosťou.

Novou štúdiou tím vedcov simuloval štyri odlišné asymetrické supernovy a porovnal ich s doteraz získanými výsledkami supernovy  SN 1987A s cieľom, aby našli zhody  s tak odhalili viac informácií.  Najbližšiu zhodu, ktorú našli bola supernova, ktorá vznikla z hviezdy, zlúčenej s červeným superobrom a obyčajnou hviezdou.

V simulácii sa im podarilo presne zrekonštruovať vystrelenie rádioaktívnej hmoty do vesmíru. Tiež sa im podarilo nájsť neutrónovú hviezdu, ktorú supernova vytvorila. Okrem iného po desaťročiach pátrania vo vesmíre je tím vedcov presvedčený, že by sa mohla nachádzať v severnej časti oblasti, kde bol vystrelený rádioaktívny materiál.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close