Najčítanejší portál o Windowse a technológiach

Xiaomi Air Laptop Fingerprint Recognition

Pohľad Android fanatika na Windows Phone a nakoniec prechod na Windows Phone

Kapitola 1 výber telefónu: Dlho som rozmýšľal keďže som sa rozhodol vyskúšať winfonik aký si vybrať, zas nechcel som vyberať za 500 euro telefón keďže som systém nepoznal tak som vyhral pre seba a sestru dve Nokie 1320 to bolo zhruba pred mesiacom a pol. Oslovil ma veľký displej a veľká výdrž baterky, to boli hlavné priority .O foťák som sa vôbec nezaujímal keďže fotiek urobím akurát zopár na Facebook a na to mi 20MPX netreba. Nakoniec v košíku skončila biela pre sestru a čierna pre mňa.

Lumia-1320_3
Lumia 1320 – predná strana
Lumia-1320_4
Lumia 1320 – bočná strana

Kapitola 2 pocity z telefónu a systému:

Telefón je dosť ťažký cez 250 gramov ale zas ma 6 palcov s HD displejom, takže váha je ospravedlniteľná a vedel som do akého padla idem. V podstate som hlavne chcel skúsiť ten ospevovaný a androidakmi nenávidený systém ale o tom neskôr v inej kapitole .Čo sa týka 6 palcového panelu nie je pravda že HD rozlíšenie je málo keďže panel je kvalitný a v ničom vás ani HD nebude obmedzovať a na slnku je aj výborne čitateľný plus pozorovacie uhly sú parádne a k deformáciám obrazu či farieb nedochádza. V rôznych recenziách pred kúpou telefónu som čítal že konštrukcia vŕzga a nedrží pevne, no neviem čo testovali asi pred produkčné vzorky lebo ja som problém s telom telefónu nepostrehol akurát na odobratie vaničky treba cvik a trpezlivosť ide to dosť ťažko ak chcete vymeniť SIM či SD kartu. Procesor je dvojjadrový 1.7 gigový, ale vďaka vyššiemu taktu zvládne všetko, s hrou ktorú by som nedokázal spustiť som sa nestretol.

Systém

Čo sa týka systému začnem tým že pri používaní Windows telefónu musíte zabudnúť na Android a začať sa učiť pekne odznova. Už len úvodné nastavenia je hotový pôrod. Je to úplne iné ako na androide. Odporúčam hľadať návody pre používateľov a úvodné nastavenia na internete lebo v škatuľke býva väčšinou mala knižočka s dvoma malými stránkami a nič viac. Jednoduchšie to majú tí čo nemali Android alebo ho mali ho len krátko. Nakoľko som už bol dlho privyknutý na Android skúšal som automaticky všetky možné skratky a tipy z androidu asi už podvedome a kde nič tu nič. Tak hybaj na to úplne od začiatku snažiac sa zabudnúť na Android a potom to už išlo ako po masle. Treba si uvedomiť že je to úplne iný systém ako Android. Po úvodných nastaveniach a prispôsobení obrazovky a skúmaní dlaždíc, inak dlaždice ich zmena veľkosti či farieb je veľmi návyková vec a páči sa mi viac ako na androide. Tak som ešte vložil pamäťovú kartu z androidu do Windows telefónu a začal  sa telefón aktualizovať a tým začalo peklo. Aktualizácia trvala hádam aj hodinu a po nainštalovaní mi začal telefón blbnúť, nerozsvietil či zasekol sa displej a telefón sa nedal ani vypnúť len sa reštartoval dookola ako blázon po hodine maturovania sa mi ho podarilo dát do výrobných nastavení a v ten deň sa uvedený problém opakoval niekoľko krát. Ako zúfalý posledný krok som zavolal na Slovensku linku podpory Windows a hneď mi povedala baba v čom je problém a problém bol v pamäťovej karte už mala par rokov za sebou a nefungovala ako mala čo som si na androide nevšimol, poradila mi vybrať kartu resetovať telefón a znova aktualizovať. A mala pravdu, telefón do dnes funguje bez najmenšej chybičky. Vždy používajte novú pamäťovú kartu a najlepšie triedu 8 až 10 vo Windows telefóne.

Kapitola 3, aplikácie a hry.

Čo sa týka aplikácií z platených používam  Metro tube za 99 centov ako náhradu Youtube od googlu. Ďalej miesto Google mailu používam Maestro čo je výborný klient pre e-mail. Tieto dve apky môžem odporučiť pre tých čo boli zvyknutí na appky od Googlu na Androide. Ostatné mám od Microsoft studios v podstate všetky či apku správy, Facebook, šport a ďalšie.

Zastavím sa však pri fotografických aplikáciách od Microsoftu, no poviem že lepšie aplikácie pre foťák som ešte nevidel, je to fakt bomba či už od uprav fotiek cez spomalené zábery či efekty skrátka nádhera.

Ešte z aplikácií sa zastavím u navigácia, ešte som nemal lepšiu navigáciu, toto majú Lumie fakt vymakané a to som mal na Androide mal Navigon ani ten sa nevyrovná navigácii od Microsoftu.

Hry: Z hier mám nainštalované v podstate všetko najlepšie čo som našiel, či Modern Combat 4 až 5, Assasin creed pirates, Shred bicykle, Dream footbal, Golf2 a ďalšie. Pri hrách ma dosť mrzí že niektoré hry vývojári odflákali, napríklad GTA San Andreas som kúpil za 5 euro a nie som ju schopný rozbehnúť lebo sa nedajú stiahnuť dáta, avšak hra je aj veľmi nedoladená podľa recenzií skrátka sa na to vybodli. Vraví sa že je 600-tisíc aplikácií v obchode ale reálne kvalitných je dosť málo, na druhej strane sa to zlepšuje však už pribudol aj Dead Triger2 moja srdcovka. Hádam s príchodom Windows 10 prídu aj tituly ostatných vývojárov a uvidíme čo to prinesie. Neviem či to je len môj pocit ale celkovo hranie hier  na Lumii 1320 sa mi zdá plynulejšie ako na mojom LG G3s, asi to bude plynulejším systémom a možno sa mi to len zdá. Čo som nečakal že vôbec rozbehnem takú kopu náročných hier len na dvojjadrovom procesore, no fakt ma to prekvapilo aspoň vidno že na Windows netreba 10-jadro aby to išlo.

Kapitola 4, postrehy a dojmy zo systému:

Prešlo mi rukami kvantum telefónov nebudem rozlišovať telefóny pred érou smartfonov len zhruba rôzne Dancaly, Siemensy či prvé Nokie ako napr. 1611 a podobne. Zo smartfonov som mal napríklad LG Optimus Net, či ZTE Skate, Galaxy Ace, LG I70, či LG G3s a mnoho ďalších, čo už ani nepamätám. Avšak vždy pri Androide som skončil so stále zmenšujúcou sa pamäťou, dnes mi už ani 8giga nestačí par mesiacov od kúpi LG G3s neustále aktualizácie aplikácií či nenažranosť aplikácií ktoré majú po inštalácii pár mega a o týždeň stovky megabajtov je už fakt masaker. Tým prejdem k obrovskej výhode Winu a tým je priama inštalácia na SD kartu so všetkými súbormi,  aplikáciami a aktualizáciami som už  zaplnil takmer 16giga a pamäť telefónu mám voľnú. Toto bol hlavný dôvod môjho prechodu na Windows.

Pokiaľ začínate so smartfonom a chcete kúpiť lacný Android nekupujte radšej kúpte napríklad Lumiu 640 či iný model s Winom na Androide za chvíľu narazíte na problém s pamäťou a nenainštalujete ani aktualizácie. Či ako Androidak odporúčam Windows? Všetkými desiatimi, už v podstate Android ani nepoužívam všetky moje činnosti dokáže zastúpiť Lumia a ďalší telefón bude určite zas telefón s Windowsom, nejaký vyšší model ale to až na Vianoce. Toľko moje postrehy z používania Windows telefónu, ako bývalého Androiďáka

Za článok ďakujeme Jankovi Krásnemu, autorovi novinky

12 Komentáre
 1. Peter Bros says

  No ja som sa po viac ako pol roku vrátil späť k Androidu. Mal som Lumiu 730. Čo sa týka telefonovania, fotenia, všetko je OK. Ale aplikácie? Bohužiaľ príliš malý výber, to čo človek nájde, je málo kedy porovnateľné s aplikáciami pod android. Chýbajú funkcie a aplikácie sú drahšie ako na androide. Mal som problém s kalendárom, nepodarilo sa mi v emaile načítať priečinky (a to som na fórach strávil hodiny a hodiny), na budíku si človek nemôže nastaviť hlasitosť a ani melódiu (WM10)… Pri každodennom používaní WP som sa potýkal s problémami, ktoré bolo treba riešiť. Ak človek hľadá funkčný spoľahlivý telefón vo väčšine prípadov s kvalitným foťákom (z tohto dôvodu som Lumiu kupoval ja) tak je WP výborná voľba. ALE! Za rovnaké peniaze, poprípade nepatrný doplatok si môže človek kúpiť vyššiu triedu android zariadení a každý androiďák, ktorý používal WP mi MUSÍ dať za pravdu, že je rozdiel koľko funkcií ponúka SMARTPHONE na Androide v porovnaní so “smatrphonom” s operačným systémom WP.

 2. vale46mk says

  No a presne o tom to je s vlajkovou lodou možeš byť bez problemov dva roky 🙂 moje BlackBarry ma stale otec a telefon ma 5 rokov, iPHONE je odloženy po dvoch rokoch bezproblemoveho použivania na poličke ako nahradny telefon keby niečo 🙂 a s mojou 1520 som teraz tak pol roka uvidm čo predstavi Microsoft ako novu vlajkovu lod na konci roka ak to bude nejaka bomba tak porozmyšlam ale ak nie tak fungujem dalej na 1520 🙂 bez problemov zasa

 3. jankokrasny says

  No však ale ha keď kupujem telefon musim dva rovnaké aj pre sestru vždy mladsiu zas nemal politikov plat zeby som si furt kupoval vlajkove lode budem rad keď nasetrim do Vianoce na ten nový Windows surface telefon co možno bude keď budem mať plat politika kupim vlajkovu loď každý mesiac

 4. vale46mk says

  no neviem ja už som vtedy sťahoval hry čo mali 400mb, takže o par mega by som nehovoril :), ja som mal za poslednych 6 rokov BlackBarry, LG, iPhone, teraz 1520, a jasne že s telefonom ktory ma 8gb vnutornu pameť s androidom veru pracovať nemôžeš ak ešte aj hry na ňom hravaš kedže taky telefon ma tak 1gb RAM a na to je android extra žrut, ale s toho čo som pozrel si ešte nemal žiadnu vlajkovu loď a tam bude asi chyba pri tom aké nároky máš na telefón, možno by bolo lepšie skúsiť zainvestovať do vlajkovej lode než preskakovať tie low endy, hovorim z vlastnej skusenosti aj mojho okolia. Každy OS ma niečo do seba a svoje pre a proti ale súhlasim že Win phone je najmenej náročny a na bežné používanie stačí aj telefón nižšej treidy čo u androidu veru neplati (a sorry že to davam sem ten koment ale cez ten prvy mi stale skače nejaka reklama na dalši članok 😀 )

 5. jankokrasny says

  Jaaaaj si zabil že si mal Android pred 3 rokmi to mal vtedy ja lg optimusa s 512mb pamäte dnes už ani základné aktualizacie by sa nezmestili dnes už je 4.4kitkat už vlastne najnovší lolipop a kitkat neumožňoval väčšinu aplikacii presunúť na sd kedysi aplikacie mali par mega dnes stovky mb a stále sa zvacsuju nemozes porovnavat 3 roky dozadu stým co je teraz dddd

 6. vale46mk says

  No celkom v pohode, len neviem aky je problem s prenašanim aplikacii na SD kartu pri androide, mal som android asi 3 roky dozadu nejakek obyčajne LG proste android 2.3 verzia a už tam sa to dalo bez problemu, a 8gb uložneho priestoru že ti nestači sa ani nečudujem pri tom čo si vymenoval že maš v telefone ja mam 1520 a vedel som že by mi nestačilo ani tych 32gb pamete telefonu 😀 8gb mam len hudbu v telefone :), inak problem ktory si popisoval sa stal aj mne na telefone ajked nastal z ničoho nič ale reset do tovarnych nastaveni všetko vyriešil od vtedy naštastie nič 🙂 inak ešte otazka neviete niekto ako prehodit mapy z navigacie ktoré som posťahoval na SD kartu uložili sa mi do pamete telefonu a neviem ako ich prehodiť dikes

 7. jankokrasny says

  diki za kladne recenzie k clanku uz pripravujem recenzie aj aplikacii

 8. Jakub Vrana says

  Parádny článok. Takéto reálne postrehy z používania sú najprínosnejšie.

 9. Jajo says

  Ja som zacal s WM 6.1, potom WP 7, teraz mam uz druhy rok Lumiu 820 a nikdy som s nicim nemal problem. Aj par clenov rodiny sa bilo za android a nakoniec skoncili na lumiach. A co sa tyka androidu mam ho na tablete a obcas ho mam chut hodit o stenu.

 10. dv says

  True story

 11. RomanL says

  velmi dobry clanok. nikdy som nemal androd a ani omylom by som ho nechcel to sa skor vratim prehistorckym telefonom sko je Sony Ericsson K530 a pod. Zacal som s WndowsPhone 7 na HTC MOZART a teraz mam WINDOWS 8.1 a nemam ani som snim nkdy nemal problem. Ked ma znami poprosia aby som im co to pomohol nastavit na Androde tak sa cudujem tomu systemu. Ako bolo pisane android po case zacne byt pomali, a pod. Znami tez sa bil za androd aky je to perfektny system ze kam sa nan trha WndowsPhone vystriedal niekolko telefonou s androidom a aj frajerle natlacil android a vzdy to skoncilo skor ci neskor pri tom istom zacal byt cely system pomaly tak ked kupoval dalsi novy Phone tak sa nechal presvedtct na Windows 8.1 a tiez by ho uz nemenil
  subektivny postoj: Androd je pre deti ktore sa potrebuju hrat, IOs je sice dobry skvely ale je to pre bohate deti. A WindowsPhone pouzvaju ostatny 🙂

 12. tutanchamon says

  ja som tiez bol androidak a po prechode na wp konkretne lumia 925 by som uz do androidu nesiel…. po necelom roku mi ide ten telefon stale svizne a rychlo presne tak ako ked som si ho kupil co som pri androide povedat nemohol…. buduci system ktory chcem je ios od apple ale pokial mi ide windows tak nevidim dovod na zmenu 🙂

Zanechaj reakciu

Your email address will not be published.

Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu