SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Nezáleží na tom, či vo vesmíre existuje život, alebo nie, aj tak ostaneme sami. Prečo je to tak?

Pátraniu po mimozemskom živote sa venujú mnohé iniciatívy, no doteraz sme nenašli žiaden dôkaz.

Pátranie po mimozemskom živote je momentálne horúcou témou. Sme vo vesmíre sami? Aj keby sme neboli, nezáleží na tom, tvrdí portál Big Think.

V 90. rokoch vzrástla vlna okolo mimozemšťanov a ich údajnej návšteve našej planéty. Vtedy sa často hovorilo o únosoch a vznikali rôzne dokumenty, ktoré sa tejto teórii venovali. V týchto rokoch sa vytvorila akási viera, že si nás mimozemský život našiel a venuje nám pozornosť. Rovnako sa verilo, že úmysly týchto „bytostí“ nemusia byť čisté.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, že k tejto konšpirácii neoddeliteľne patrila aj viera, že mimozemskí piloti UFO tajne spolupracujú so svetovými vládami. Aj v tom období sa téma mimozemského života objavila na akademických debatách, no všeobecne sa predpokladalo, že život mimo zeme nie je bežný a naša planéta je jednou z mála, kde je život prítomný, ak nie je jedinou planétou s podporou rozvinutého života.

Dnes prevláda presne opačný názor. Za krátky čas sme objavili tisíce ďalších planét a prišli na to, že len v Mliečnej dráhe môžu existovať miliardy ďalších planét. Na jednej z nich predsa musí existovať život. Trend sa otočil a v súčasnosti sa za podivína považuje každý, kto neverí na mimozemšťanov. Prestalo sa hovoriť o únosoch „zelenými mužíčkami“ no lietajúce taniere, alebo UFO, sa dostali do pozornosti.

Akademici už neriešia, či vo vesmíre existuje život, ale v akej forme by mohol existovať. Odborníci sa zhodujú na tom, že ak sa nám niekedy podarí objaviť živý organizmus, budú to pravdepodobne mikróby.

Nezáleží na tom, či sme vo vesmíre sami

Napriek tomu sa nájdu aj takí, ktorí sa otázky inteligentného života nechcú vzdať. O múdrych mimozemských civilizáciách polemizoval aj Stephen Hawking, no ten tvrdil, že by sme sa mali vyhnúť kontaktu s nimi. Scenár sa totiž v jeho hlave podobal na film Deň nezávislosti, pretože veril, že mimozemšťania by sem prišli len dobývať.

„Jeden deň by sme mohli zachytiť signál z planéty, akou je napríklad Gliese 832c, no mali by sme byť obozretní a premyslieť si, či odpovieme,“ tvrdil Hawking.

Portál Big Think však prináša názor, ktorý tvrdí, že je úplne jedno, či sa vo vesmíre okrem nás nachádza ešte iný inteligentný život. Vesmír je obrovským miestom a len cesta k najbližšej hviezde by nám dnes zabrala okolo 6-tisíc rokov. Samozrejme, že každá vzdialenosť sa dá prekonať, no otázkou je, či je to naozaj praktické.

Ak by sme cestovali rýchlosťou svetla, najrýchlejšou možnou rýchlosťou, cesta na druhý kraj galaxie by nám trvala 100-tisíc rokov. Je preto veľmi nepravdepodobné, že by sa nám podarilo objaviť inú vesmírnu civilizáciu a je rovnako nepravdepodobné, že ona nájde nás. Momentálne existujú teoretické možnosti, ako cestovať naprieč vesmírom, no nemáme najmenšie tušenie, či budú prakticky fungovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close