SpravodajstvoVeda a výskum

Situácia je kritická. Ďalšia štúdia upozorňuje na to, že za krízou globálneho otepľovania stoja ľudia a nedeje sa kvôli Slnku či interným cyklom Zeme

Ďalšia štúdia potvrdzuje, že kríza globálneho otepľovania si vyžaduje okamžitú akciu.

Ľudstvo sa nachádza uprostred obrovskej krízy, ktorú predstavuje globálne otepľovanie. Známky vidíme všade naokolo, vedecké štúdie nás varujú o možných rizikách, no aj napriek tomu niektorí stále pochybujú o tom, že nejaké globálne otepľovanie vôbec existuje.  

Práca vedcov z oceánografickej inštitúcie Woods Hole opäť dokazuje, že globálne otepľovanie je reálny problém a že zaň môže ľudská činnosť. Vo svojej práci naznačujú, že ľudská činnosť zanechala výrazný “odtlačok” na teplote oceánov. Štúdia prináša jednoznačné dôkazy o tom, že globálne otepľovanie vyvolané našou činnosťou, spôsobilo zmenu v signály oceánskych teplôt, ktorá sa spája s vyššou koncentráciou CO2 v atmosfére.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Presnejšie si vedci všimli zmeny v sezónnom cykle teplôt povrchu morí a oceánov. Ich výskum pochádza zo štyroch odlišných pozorovacích datasetov, ktoré sledovali, ako sa mení teplota hladiny morí a oceánov. Výskumníci vysvetľujú že objavené dôkazy sú veľmi jasné.  

“Sezónne teplotné cykly sa menia a stávajú sa silnejšími. Medzi naše najväčšie zistenia patrí, že otepľovanie je výraznejšie v lete ako v zime na oboch hemisférach. Otepľovanie v severnej hemisfére je extrémnejšie. Čo sa južnej hemisféry týka, tam sme zistili, že zmeny v teplote morí a oceánov spôsobuje primárne zmena v prúdení vetra. Tá nastáva otepľovaním atmosféry,” vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Jia-Rui Shi. 

Nová štúdia vyvracia tvrdenia, že nedávne teplotné zmeny vznikli prirodzenou cestou kvôli Slnku alebo kvôli interným cyklom Zemského klimatického systému. Autori štúdie zdôrazňujú, že prirodzené vysvetlenie nie je ani len možné, vzhľadom na výrazné zmeny, ktoré výskumníci pozorovali. Zároveň výskum vyvracia tvrdenia, podľa ktorých nemusíme globálne otepľovanie riešiť, lebo ide o prirodzený proces.

Situácia je kritická aj v našich oceánoch

Autori štúdie zároveň varujú, že zmeny v teplote oceánov majú potenciál drasticky zmeniť morské a oceánske ekosystémy. To môže ovplyvniť globálny rybolov a distribúciu živín. V roku 2023 výskumníci zaznamenali doteraz najvyššiu teplotu oceánov, čo viedlo k výrazným obavám naprieč celou vedeckou komunitou. Oceány absorbujú približne 90% prebytočného tepla Zeme a hrajú kľúčovú úlohu pri regulovaní klimatických systémov planéty.  

“Teplota oceánov momentálne leží za hranicami a veľa ľudí chce vedieť, čo sa deje. Odpoveď znie, že ľudská činnosť postupne viedla k zvyšovaniu teploty oceánov,” tvrdia vedci.  

Oceány Zeme absorbujú približne 25% oxidu uhličitého, ktorý vzniká spaľovaním fosílnych palív. Vedci ale upozorňujú, že schopnosť oceánov absorbovať CO2 závisí od teploty. Čím viac sa oceán ohrieva, tým viac sa ovplyvní jeho schopnosť absorbovať oxid uhličitý. Výskumníci v tomto smere musia pochopiť, ako sa táto schopnosť mení s rastúcou teplotou.  

Množstvo štúdii varuje, že globálne otepľovanie sa stalo hrozbou, ktorú by sme mali čo najskôr riešiť, ak sa chceme vyhnúť zlej budúcnosti. Autori tejto práce ukazujú, že naša činnosť má výrazný vplyv aj na moria a oceány Zeme. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close