SpravodajstvoVeda a výskum

Čo by sa s nami stalo, ak by sa Zem v jednom momente prestala točiť?

Išlo by o katastrofu, ktorá by ohrozila život na celej planéte

Za posledných sto rokov sa rotácia našej Zeme spomalila. Inými slovami povedané, dni sa stali dlhšími, hoci len o 1.7 milisekúnd. Tento rozdiel si človek nemá šancu všimnúť, no čo ak by bolo spomalenie našej rotácie výraznejšie? Čo by sa stalo, ak by sa Zem prestala točiť? Túto tému priblížil aj YouTube kanál What If.

Na začiatok si treba povedať, že Zem rotuje takmer konštantou rýchlosťou, a to 1670 km/h. Zaujímavosťou je, že hoci to vôbec nevnímame, s našou planétou sa hýbeme aj my. Predstavte si, že sedíte v aute, ktoré sa ženie po diaľnici vysokými rýchlosťami. Odrazu sa pred vami objaví prekážka a dupnete na brzdy. Vďaka týmto brzdám sa autu podarí v momente zastaviť, lenže vy vyletíte smerom dopredu. Auto sa zastavilo, no všetko ostatné pokračovalo v ceste ďalej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koniec sveta

Presne rovnaký prípad by nastal aj ak by sa Zem v sekunde zastavila. Všetko, čo nie je pevne pripevnené k povrchu by odrazu letelo smerom na východ, rýchlosťou 1670 km/h. Ľudia, autá, zvieratá a všetko ostatné, nehovoriac o tom, čo by sa stalo s počasím. Najrýchlejší vietor, aký bol kedy zaznamenaný na našej planéte, mal rýchlosť približne 407 km/h. V prípade tejto katastrofy by sme čelili vetrom, ktoré by boli až štvornásobne rýchlejšie. Efekt, ktorý by tieto vetry mali na okolie, by sa rovnal tlakovej vlne atómovej bomby.

Voda by sa rútila vo forme tsunami a zaplavila by takmer všetku pevninu na planéte. Voda by vytvorila dva gigantické oceány, jeden na severe a druhý na juhu. Nastalo by obdobie, kedy by sa jeden deň na našej planéte rovnal jednému roku. 6 mesiacov by bolo vidieť na oblohe Slnko, zatiaľ čo ďalších 6 mesiacov by trvala noc.

V takýchto podmienkach by bolo nemožné niečo pestovať, a preto ľudia, ktorí by túto katastrofu prežili by mali k dispozícii len veľmi malé množstvo zdrojov. Najnebezpečnejšou by bola pre nás strata magnetického poľa, ktoré nás chráni pred škodlivým slnečným žiarením.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close