SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Najnovšia čínska technológia sľubuje neviditeľné bojové lietadlá

Čínsky denník odhalil výskum, ktorý pracuje s kontroverznou plazmovou maskovacou technológiou. Tá je podľa slov vedcov pripravená do praxe.

Čínski vedci údajne vytvorili pre vojenské lietadlá plazmové maskovacie zariadenie, ktoré by mohlo takmer každé lietadlo úplne skryť pred radarmi, tvrdí portál Interesting Engineering.  

Táto technológia nie je úplnou novinkou, no predchádzajúce koncepty mali fungovať tak, že by plazmou pokryli celé lietadlo. Nová technológia pracuje tak, že cieli na špecifické oblasti, ako napríklad kokpit alebo radarový tanier. Tie následne skryje pred nepriateľskými radarmi.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová technológia môže byť podľa čínskych vedcov aktivovaná mimoriadne rýchlo a tým vie zmiasť radarových operátorov. Napríklad hypersonické vozidlá alebo zbrane letia neuveriteľne rýchlo, čím zároveň vytvárajú pred sebou plazmový oblak zo vzduchu. Tento oblak dokáže absorbovať alebo narušiť radarové vlny, čím objekt efektívne zakrýva.  

Hlavnou ideou plazmového maskovacieho zariadenia je vytvorenie plazmovej vrstvy okolo lietadla. Tá by rovnako ako plazmový oblak dokázala absorbovať alebo odraziť radarové vlny. Podľa teórie by to malo urobiť lietadlá menej viditeľné pre radary alebo úplne neviditeľné.  

Výskumníci sa plazmovej maskovacej technológii venujú už celé desaťročia. Zatiaľ ale nemôžeme s istotou povedať, či by sa táto technológia dala uplatniť prakticky a ako efektívna by skutočne bola. Medzi najväčšie prekážky patrí energia potrebná na udržanie plazmy, kontrolovanie jej hustoty a distribúcia. Výskumníci zároveň musia zaistiť kompatibilitu s dizajnom lietadla a jeho funkcionalitou. 

Plazmová maskovacia technológia sa údajne už čoskoro dostane do praxe

Vojenské lietadlá ako F-22 Raptor alebo B-2 Spirit sú typickými príkladmi takzvaného “stealth” lietadla. Tieto stroje sú postavené zo špeciálneho absorpčného materiálu a majú špecifický tvar, ktorý minimalizuje odrážanie radarových vĺn. Plazmová maskovacia technológia ale funguje na inom princípe. Namiesto špecifického tvaru lietadla a materiálov, využíva ionizovaný plyn na dosiahnutie podobných vlastností.  

Na novej štúdii pracoval vedec menom Tan Chang, ktorý verí, že táto technológia by už čoskoro mohla byť použitá v praxi na rozličných armádnych lietadlách. Za výhody plazmovej maskovacej technológie považuje priamočiary dizajn, nastaviteľnú silu a vysokú hustotu plazmy. V rámci štúdie vedci otestovali dva typy maskovacej technológie.

Prvá metóda pokryje určité oblasti lietadla rádioaktívnym izotopom. To povedie k ionizovaniu vzduchu a vytvoreniu hustej plazmovej vrstvy, ktorá blokuje radarové signály. Druhé zariadenie používa elektrinu na ionizovanie vzduchu okolo lietadla, čím vytvára okolo neho plazmový región. Vedci tvrdia, že obe metódy boli otestované a úspešné.  

Vedci zároveň navrhli zariadenie, ktoré pomocou výboja elektrónového lúča generuje veľké oblasti uväznenej plazmy. Táto metóda oddeľuje plazmu od generátora, vďaka čomu ponúka väčšiu flexibilitu. Vďaka tomu by sa mohla plazmová maskovacia technológia prispôsobiť odlišným modelom lietadiel.  

Ako sme už spomenuli, podľa slov autorov štúdie by táto technológia mala už čoskoro uzrieť svetlo sveta, aspoň v Číne.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close