Veda a výskum

Existovali na svete druhy človeka, o ktorých ešte nevieme? Takto vedci vysvetlili zvláštny nález z jaskyne Denisova

V roku 2019 sa v jaskyni Denisova našli ostatky, ktoré patrili krížencovi medzi dvoma najbližšími evolučnými predkami človeka.

Človek má za sebou pomerne dlhú evolučnú cestu, o ktorej nám vie čo-to prezradiť napríklad aj DNA analýza moderných ľudí, ktorá sa používa popri ďalších archeologických alebo iných dôkazoch.

Vďaka DNA analýze, štatistickému výskumu a pomoci umelej inteligencie, sa v roku 2019 podarilo vedcom zo štyroch vedeckých inštitúcií odhaliť stopy dovtedy nepoznaného predka človeka, ktorý sa pred niekoľkými desiatkami tisícmi rokov krížil s najbližšími evolučnými predkami moderného človeka, informuje portál CRG.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tými dvoma predkami, s ktorým sa tajomný druh človeka krížil, mali byť Neandertálci a Denisovania. O Neandertálcoch toho vieme pomerne dosť a výskumy z posledných rokov čoraz častejšie naznačujú, že mohli byť oveľa vyspelejší a sofistikovanejší, než sme si spočiatku mysleli. Neandertálci sa pomerne dlhú dobu považovali za surový a primitívny druh, no vďaka archeologickým a antropologickým výskumom vieme, že mohli mať svoju vlastnú kultúru a nebolo im cudzie ani umenie. Navyše je dosť pravdepodobné, že spolunažívali s človekom rozumným.

Denisovania sú úplne iný príbeh. Vieme, že existovali na území Eurázie o niečo skôr ako Neandertálci, no prakticky tieto dva druhy žili v rovnakej dobe. Čo sa však týka Denisovanov, vedci majú k dispozícii žalostne málo dôkazov, ktoré by nám dokázali povedať niečo viac.

Štúdia z roku 2019 však prišla so zaujímavou teóriou a to takou, že záhadný nový druh človeka bol v skutočnosti krížencom Neandertálcov a Denisovanov. Zároveň sa vedci domnievajú, že tento kríženec sa ďalej páril aj s človekom rozumným krátko potom, ako náš druh opustil Afriku. K poslednému kríženiu malo dôjsť niekde na území Ázie.

Existoval tretí predok človeka

K tejto teórii sa autori štúdie dostali multidisciplinárnym výskumom, pričom istú úlohu hrala aj umelá inteligencia a hĺbkové učenie. Teória má potenciál vysvetliť zvláštne ostatky, ktoré sa našli v lete 2019 v jaskyni Denisova, odkiaľ pochádza väčšina vedomostí o Denisovanoch. Išlo o hybrida, teda potomka Neandertálskej matky a Denisovanského otca. Autori štúdie ale poukazujú na to, že tento potomok nebol ojedinelým prípadom.

„Dnes už vieme, že sa naši predkovia krížili s Neandertálcami na všetkých kontinentoch okrem Afriky. Krížili sa ale aj s Denisovanmi, ktorí v danú dobu obývali Oceániu a juhovýchodnú Áziu. Kríženie s tretím, vedou nepoznaným druhom, sme však nemohli s istotou potvrdiť,“ vysvetlil Jaume Bertranpetit, jeden z autorov štúdie.

Existencia tretieho neznámeho druhu nebola ničím iným len teóriou schopnou vysvetliť určité fragmenty nášho genómu. V tomto smere vedci využili schopnosti umelej inteligencie. Demografické modely sú mimoriadne komplexné a vedci nemajú nástroje na to, aby ich dokázali študovať svojpomocne. Vyvinuli ale algoritmus, ktorý umelej inteligencii umožnil prejsť obrovskými setmi dát. Našla vzorce, ktoré by pomohli záhadu neznámeho druhu vysvetliť.

Výsledky naznačili, že mohla existovať populácia, ktorá vznikla krížením Neandertálcov s Denisovanmi. To by mohlo vysvetliť spomenuté zvláštne ostatky z jaskyne Denisova. Autori však nemohli vylúčiť ani iné možnosti a zatiaľ sa neobjavili ďalšie dôkazy tejto záhadnej populácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close