Spravodajstvo

Proruskí hackeri sa mobilizujú. Útočia na viacero západných krajín na čele s Poľskom a Litvou

Proruskí hackeri útočia viac ako na desiatku západných krajín na čele s Poľskom a Litvou. Dôvodom je, že otvorene podporujú Ukrajinu.

Aktuálny vojenský konflikt na Ukrajine, ktorý vyvolalo Rusko, dal do pozornosti nielen celý demokratický svet, ale aj hackerov. Hackerský kolektív Anonymous krátko potom, ako Kremeľ napadol Ukrajinu, oznámil, že pomôže nášmu východnému susedovi na kybernetickom fronte. Útoky hackerov na Ruskú IT infraštruktúru pretrvávajú do dnes. Len v priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali, že hackerský kolektív Battalion 65, ktorý v minulosti napríklad odstavil ruský špiónsky satelit, sa nabúral do serverov LYSVA MECHANICAL PLANT. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o významné konzorcium, ktoré je najväčším ruským výrobcom energetických strojov a turbín pre elektrické elektrárne.

Hackeri útočiaci na kremeľskú IT infraštruktúru hovoria, že útoky na Rusko budú pokračovať do doby, kým Rusi nestiahnu posledného vojaka z územia Ukrajiny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neznamená to ale, že proruskí hackeri sa nečinne prizerajú. Nedávno sa hackerský kolektív Killnet prihlásili ku kybernetickým útokom na Litvu, ktorá zablokovala tranzit časti ruského tovaru cez jej územie do Kaliningradu. Spomenúť môžeme aj kybernetický útok na konzorcium DTEK, ktoré je najväčším súkromným dodávateľom energií na Ukrajine.

V súvislosti s útokmi na Litvu, Jonas Sakrdinskas, úradujúci riaditeľ litovského národného centra kybernetickej bezpečnosti uviedol, že útoky proti Litve sa začali 20. júna. Nasledujúcich 10 dní boli webové stránky patriace vláde a podnikom bombardované DDoS útokmi, ktoré ich preťažovali návštevnosťou a prinútili ich byť offline, upozorňuje portál arstechnica.com.

„Útoky DDoS sa zvyčajne sústreďujú na jeden alebo dva ciele a generujú veľkú návštevnosť,“ hovorí Sakrdinskas, ktorý ďalej dodal, že v tomto prípade boli útoky sofistikovanejšie.

Tieto kybernetické útoky ale boli nepretržité a rozšírili sa do všetkých oblastí každodenného života v Litve, uviedol Sakrdinskas. Podľa litovskej vlády bolo celkovo „zablokovaných“ alebo zneprístupnených viac ako 130 webových stránok vo verejnom a súkromnom sektore.

Proruskí hackeri zvyšujú svoju aktivitu

Killnet prispevok na telegrame
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen príspevku skupiny Killnet na Telegrame

Najnovšie proruskí hackeri hlásia ďalšiu vlnu kybernetických útokov na západné krajiny na čele s Poľskom. Killnet prostredníctvom Telegramu najnovšie informuje, že stojí za útokmi na poľský oficiálny daňový úrad z úvodu tohto týždňa. Hackeri tvrdia, že znemožnili funkciu  overovanie profilov. Podarilo sa im rovnako znefunkčniť online funkcie daňového úradu, ktoré slúžia napríklad na podávanie žiadostí a podobne. Okrem iného hackeri napadli aj ďalšie štátne stránky, ktorých fungovanie bolo čiastočne obmedzené. Napríklad pred malými chvíľami publikovali príspevok, v ktorom odhalili ďalšiu sériu útokov na miestne stránky krajiny, ktorých fungovanie je obmedzené.

Killnet prispevok na telegrame(1)
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen príspevku skupiny Killnet na Telegrame

Ako hackeri v ďalších príspevkoch vysvetľujú, tak útoky obhajujú tým, že Poľsko dodáva Ukrajincom zbrane. Zároveň dodávajú, že útoky budú aj naďalej pribúdať. Killnet v rámci príspevok ďalej prízvukuje, že opätovne spúšťajú útoky aj na Litvu, ktoré budú pretrvávať dovtedy, kým nebude obnovený riadny tranzit tovaru cez krajinu do ruskej enklávy.

Killnet status_litva_2
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen príspevku skupiny Killnet na Telegrame

Hackeri útočia najmenej na desiatky západných krajín

V hľadáčiku hackerov sú ale aj ďalšie krajiny, ktoré podporili nejakým spôsobom Ukrajinu. Celkovo Killnet a ďalšie proruské hackerské skupiny (napríklad XakNet) útočia na najmenej 10 krajín. Ide napríklad o Nemecko, Taliansko, Rumunsko, Nórsko, Veľkú Britániu, Spojené štáty a ďalšie.

Treba ale uviesť, že útoky na krajiny vyššie sú len špičkou ľadovca. Ruskí hackeri totiž začali kybernetické útoky realizovať na Ukrajinu ešte predtým, ako začali vojenskú inváziu, odhalili zistenia ESETu. Nedávna analýza spoločnosti Microsoft odkryla, že ruskí hackeri okrem útokov na nášho východného suseda, aktívne útočia aj na členov NATO a Európskej únie. K podobným záverom prišlo nedávno aj NBÚ, ktoré vydalo stanovisko, v ktorom upozorňovali na zvýšenú hrozbu kybernetických útokov na krajiny NATO vrátane Slovenska. Neskôr kybernetickým útokom čelil slovenský operátor Telekom. Treba ale spomenúť, že v tomto prípade nateraz nepoznáme hackerov, ktorí stoja za kybernetickým útokom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close