Najčítanejší portál o Windowse a technológiach

Xiaomi Mi 8

Ako opraviť staršie rozmazané aplikácie zmenou škálovania DPI vo Windows 10 | NÁVOD

Zdroj: vlastný

Technológie sú každým rokom na vyššej a vyššej úrovni. V dnešnom svete nájdeme displeje s vysokým rozlíšením takmer všade, v telefónoch, laptopoch alebo počítačoch. Operačný systém Windows 10 so sebou prináša aj funkciu škálovania DPI, pre lepšie vykreslenie aplikácií. Avšak, táto vymoženosť nepracuje s tradičnými desktopovými aplikáciami (win32), tak ako by sme si želali. Častým problémom starších aplikácií je najmä rozmazaný text, rôzne rozmazané vizuálne prvky aplikácie alebo ich zle prispôsobená veľkosť. Microsoft priniesol možnosť, že si dokážete ručne vylepšiť škálovanie na starších aplikáciách. Táto funkcia prišla už s predošlým Windows 10 Anniversary Update, no najväčšie zmeny priniesol až Windows 10 Creators Update.

Táto možnosť sa nachádza vo vlastnostiach každej aplikácie a vystupuje pod názvom “Prepísať správanie nastavenia vysokého DPI” pomocou “Systém (vylepšený)”. Po zapnutí tejto funkcie by sa mal zlepšiť rozmazaný text a niektoré prvky v staršej aplikácií. V dnešnom návode si ukážeme ako nato.

Ako zapnúť  “Prepísať správanie nastavenia vysokého DPI” cez “Systém (vylepšený)” v nastaveniach aplikácie

 • Kliknite pravým tlačidlom myši na aplikáciu na pracovnej ploche / Otvorte aplikáciu a kliknite pravým tlačidlom na jej ikonu na spodnej lište.
 • Zvoľte možnosť Vlastnosti.
  Zdroj: vlastný

  Zdroj: vlastný
 • Kliknite na možnosť Kompatibilita.
 • Pod nastaveniami zvoľte možnosť “Prepísať správanie nastavenia vysokého DPI” a zvoľte možnosť “Systém (vylepšený)”.

  Zdroj: vlastný
 • Stlačte Použiť a OK.
 • Reštartujte aplikáciu. (poprípade aj počítač, nie vždy stačí reštart aplikácie)

Microsoft túto novú funkciu automaticky použil na množstve aplikácií priamo v operačnom systéme. Aplikácie ako Správa diskov alebo Správca zariadení sú odteraz menej rozmazané a celkovo vyzerajú oveľa lepšie. Toto vylepšenie prišlo taktiež s Windows 10 Creators Update.

Zdroj: vlastný

 

TIP  Microsoft pracuje na inPrivete móde vo Windowse 10. Fungovať bude ako inkognito mód v prehliadači

Zanechaj reakciu

Your email address will not be published.

Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu