Excel návodyNovinky

Ako na zaokrúhľovanie v Exceli | NÁVOD

Zaokrúhľovanie v Exceli je užitočná funkcia, ktorú využijete hlavne pri práci s matematickými operáciami obsahujúcimi väčšie množstvo desatiných čísiel.

Ako môžete na obrázku v rámci v tabuľky nižšie tak šedo vyznačený riadok matematicky nevychádza (20*5=100 a nie 99,98). Tento rozdiel vznikol z toho dôvodu, že v rámci stĺpca C sa nachádza číslo s viacerými desatinnými číslami.
Zdroj: vlastný
A práve pre takéto prípady kedy Excel počíta s presným číslom a nie zaokrúhlením je možné využiť funkciu „ROUND“, teda zaokrúhlenie.  Ako môžete vidieť nižšie na obrázku, tak v prípade ak chceme zaokrúhliť výsledok na celé čísla tak použijeme vzorec „=ROUND(B8;X)*A*“.
Zdroj: vlastný

Ak sa pýtate prečo v rámci vzorca „=ROUND(B8;X)*A*“. sme nedali číselnú hodnotu alebo inú ako môžete vidieť na obrázku vyššie, ale „X“, tak je to z dôvodu, že Excel ponúka viac možnosti zaokrúhlenia.

  • kladné čísla: zaokrúhľujú čísla za desatinnou čiarkou. Číslo 2 zaokrúhľuje na 2 desatinné čísla
  • číslo 0: zaokrúhľuje číslo na celé jednotky
  • Záporné čísla: zaokrúhľujú čísla pred desatinnou čiarkou. Číslo -2 zaokrúhľuje číslo na stovky

Zdroj: vlastný

TIP  Nové fotografie zariadenia Xiaomi Mi 8 Youth odhaľujú niektoré špecifikácie smartfónu
Tagy
Ukáž viac

Martin

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky na slovenskom trhu.

Pridaj komentár

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu