NovinkyWindows 10Windows 10 Mobile

Aká je budúcnosť operačného systému Windows 10?

Jeden z najpoužívanejších systémov od spoločnosti Microsoft prednedávnom oslávil 2. narodeniny. Windows 10 už čoskoro obdrží ďalšiu veľkú aktualizáciu, ktorá prinesie veľa noviniek a funkcií, no na svetlo svete sa dostáva už aj ďalšia aktualizácia, zatiaľ známa pod označením Redstone 4. Plánuje Microsoft  v budúcnosti nejako výrazne zmeniť najnovší operačný systém Windows 10 a aká je jeho budúcnosť?

Microsoft tento rok vo vývoji operačného systému Windows 10 znovu postúpil o čosi vyššie. Pre rýchlejší vývoj sa Microsoft tento rok rozhodol predstaviť ďalšiu Insider verziu – Skip Ahead. Tá sa pridala už ku dvom existujúcim (Slow a Fast ring) a open-beta verzie sú tým pádom oveľa lepšie a rýchlejšie otestované. Testovanie Insidermi dávalo oveľa väčší zmysel v ranných verziách Windowsu, ale prečo Microsoft po dvoch rokoch pridal ďalší okruh a kam tým smeruje?

Podľa toho, čo nám Microsoft naznačuje už dlhšiu dobu, sa máme pripraviť na niečo väčšie a vyzerá to tak, že s aktualizáciou Fall Creators Update sa väčšie zmeny v systéme len začínajú. Je tomu ale naozaj tak? Má si vôbec na nás Microsoft ešte niečo vážne prichystať? Veľké aktualizácie pre Windows 10 vychádzajú zatiaľ dvakrát do roka a Microsoft to v blízkej budúcnosti neplánuje zmeniť. Fall Creators Update prinesie zopár noviniek, no nakoniec nás Microsoft neprekvapil úplne tak ako sme čakali a mnoho používateľov sa zhodlo na tom, že Microsoft tých pár noviniek nemusel pasovať za ďalšiu veľkú aktualizáciu. Prečo budúca aktualizácia neobsahuje toľko nových funkcií a možností, ako sa predpokladalo? Za všetkým je zrejme pomalý vývoj. Microsoft to proste asi nestihol na čas a v posledných mesiacoch sme počuli mnoho správ o tom, že kopa funkcií nakoniec s Fall Creators Update aktualizáciou nepríde.

TIP  Microsoft spája sily s AMD. Ich cieľom je vytvorenie dokonalej cloudovej gamingovej služby

Stále sa máme na čo tešiť. Samotný Microsoft nám mnoho noviniek počas roku predstavil a pôvodne mali prísť s jesennou aktualizáciou. Smutné je, že zrejme jedinými funkciami, ktoré Microsoft počas roka predstavil a prídu už čoskoro, sú Fluent Design (tiež zrejme nie úplne) a Windows Mixed Reality. Nespomínate si, aké funkcie boli predstavené a nakoniec sa ich tak skoro nedočkáme? Ide o funkcie Časová os, úplná integrácia funkcie Nadviaž kde si skončil v Cortane, Cloud nástenka, nedokončená funkcia My People alebo úplná verzia 3D Story Remix (keďže niektoré funkcie budú dostupné až neskôr). Asi sa zhodneme, že ich je dosť.

Budúcnosť?

V budúcnosti sa očakáva nasledovanie trendu Redstone označovania a tým pádom sa v budúcnosti dočkáme ďalších vetiev Redstone 5,6 a 7. Aké sú teda plány Microsoftu? Microsoft v budúcnosti plánuje preraziť aj do sveta inteligentných domácností prostredníctvom pripravovanej funkcie Home Hub. Ďalšími plánmi zrejme bude rozširovanie a vylepšovanie Fluent Designu a Windows Mixed Reality a takisto už dlho ospevovaný CShell. Bude ale Windows 10 v budúcnosti vyzerať nejako úplne ináč? Podľa mňa Microsoft čiastočne pozmení dizajn systému a vnesie ešte viac Fluent Design prvkov, no žiadne drastické zmeny to asi nebudú. Ďalšou zaujímavou novinkou môže byť vývoj ďalších UWP aplikácií, ktoré by zblížili a zjednotili všetky Windows platformy ešte viac, no Microsoft musí svojich vývojárov a developerov aplikácií zrejme viac motivovať, keďže ich je celkom nedostatok.

TIP  Xiaomi Mi 8 Youth je oficiálne predstavený! Toto by mal byť nový kráľ strednej triedy

Nemal by sa podľa Vás Microsoft vrátiť späť do starých koľají a upustiť od veľkých ovácií ohľadom budúcich aktualizácií? Samozrejme, na nové funkcie a vylepšenia systému sa všetci tešia, no časť prísľubov sa nesplní na čas a používatelia sú následne frustrovaní a stále čakajú, čo teda ten Microsoft prichystal. Vydávanie aktualizácií každý týždeň (pre Insiderov) je úplne v poriadku, keďže majú všetko dopredu pre normálnych používateľov otestovať, no prečo by nemohli byť jednotlivé funkcie a zmeny pridané tak ako voľakedy? Stačí napísať changelog pre daný aktualizáciu, napísať Tweet o nových zaujímavých funkciách, keďže tak to Microsoft v poslednej dobe robí a všetci používatelia by zrejme boli spokojnejší.

Ako bude vyzerať Windows 10 o 2 roky? Plánuje na nás Microsoft ešte niečo veľké?

Zdroj: vlastný

 

 

Tagy
Ukáž viac

Pridaj komentár

Close
Close
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie obsahu, analýzy správania návštevníkov, poskytovanie funkcií sociálnych sietí a prispôsobenia reklám využívame súbory cookies a iné technológie sledovania. Využívaním našich služieb súhlasíte s Pravidlami používania portálu