SpravodajstvoTechnológie

5G sa stalo oficiálnym štandardom. Ponúknuť má rýchlosť internetu na úrovni až 100 MB/s

Telekomunikačný priemysel včera konečne schválil skutočný význam a špecifikácie 5G pripojenia. Doteraz sa o nadchádzajúcej generácii bezdrôtového pripojenia a jeho štandardoch, hovorilo nejasne, pretože nikto nedokázal presne definovať jeho parametre a pevné špecifikácie jeho uplatnenia. To sa počas včerajšieho dňa zmenilo na konferencii TSG RAN v Lisabone, ktorá sa konala pod záštitou 3GPP.

Nová generácia bezdrôtového pripojenia bude oficiálne označovaná ako 5G NR (New Radio). Na tomto názve a ostatných špecifikáciách, o ktorých si povieme nižšie, sa zhodla väčšina svetových telefónnych operátorov, výrobcov elektroniky, smartfónov a v neposlednom rade aj výrobcov modemov do všetkých zariadení na trhu – AT&T, BT, China Mobile, China Telecom, China Unicom, Deutsche Telekom, Ericsson, Fujitsu, Huawei, Intel, KT Corporation, LG Electronics, LG Uplus, MediaTek Inc, NEC Corporation, Nokia, NTT DOCOMO, Orange, Qualcomm Technologies, Samsung Electronics, SK Telecom, Sony, Sprint, TIM, Telefonica, Telia Company, T-Mobile USA, Verizon, Vodafone a ZTE.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako dlho si počkáme na novú infraštruktúru?

S určeným pevným štandardom môžu všetky svetové spoločnosti začať pracovať na novej infraštruktúre širokopásmovej siete a komerčné nasadenie 5G sa očakáva už v roku 2019. Nový štandard je navrhnutý tak, aby pokryl potreby ľudí na najbližších 15 rokov.

Zdroj: mspoweruser.com

Vysoká rýchlosť pripojenia s nízkou latenciou

Hlavnou výhodou najnovšieho štandardu 5G NR je prenosová rýchlosť. Tá by v mestách mala dosahovať až neuveriteľných 100 MB/s, čiže v prepočte je to až 800 Mbit/s! Jej veľkou výhodou by mala byť aj ultra rýchla odozva, iba 5 ms, čo by sa dalo v praxi využiť vo viacerých technologických oblastiach, najmä pri vytváraní priamych diaľkových ovládacích zariadení alebo aj v aplikáciách pre zmiešanú realitu v svetovej mierke.

Uplatnenie 5G v praxi:

  • Ultra rýchly mobilný internet
  • Vysoký výkon, sťahovanie multimediálnych dát vo vysokom rozlíšení a streamovanie
  • Aplikácie Internetu vecí
  • Zdravotná starostlivosť a zdravotnícke pomôcky určené na nosenie
  • Autonómne riadenie vozidiel a lokalizácia na mape
  • Priemyselná automatizácia a monitorovanie v reálnom čase
  • Inteligentná senzorová technológia pre poľnohospodárstvo
  • Riadenie skladov, inventárov a dopravy
  • Inteligentné mestá a bezpečnostné aplikácie

Medzi spomenutými spoločnosťami sa nachádza aj zopár európskych poskytovateľov telekomunikačných služieb, tým pádom by sme sa mohli nového štandardu dočkať aj v celkom dohľadnej budúcnosti, len dúfajme, že realita nebude iná.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok: Pexels.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close