Spravodajstvo

Kedy je výhodnejšie prepnúť na Wi-Fi a kedy na mobilné dáta, aby ste šetrili energiu batérie?

Pozrite sa na to, kedy je výhodnejšie použiť pripojenie k internetu cez Wi-Fi a kedy cez mobilnú sieť, ak chcete šetriť energiu batérie vášho smartfónu.

Batérie v našich telefónoch sú z roka na rok viac skúšané. Dôvodom sú nové funkcie, ktoré potrebujú na svoje fungovanie viac energie. Dnes nie je ničím nezvyčajným napríklad to, že aplikácie pristupujú k polohe zariadenia, aktualizujú údaje z internetu, aby sme najčerstvejšie informácie hneď po ruke a podobne. Všetky tieto funkcie ale potrebujú na svoj chod energiu.

Niekoľko dní dozadu sme sa venovali téme, ktoré funkcie a časti zariadenia sú najväčšími žrútmi energie. Ukázali sme si, že ak obmedzíme napríklad jas displeja v kombinácii s vypnutím sledovania polohy, tak zariadenia na jedno nabitie vydrží fungovať o poznanie dlhšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No jednou z najviac používaných funkcií v našich smartfónoch je internet. Používame ho za účelom prístupu k sociálnym sieťam, e-mailom a podobne. Mnohí z nás majú neobmedzené internetové balíky, a preto zabúdame na prepínanie medzi mobilnými dátami a Wi-Fi. Robíme ale dobre? Poďme sa na to spolu nižšie pozrieť.

Kedy zvoliť mobilné dáta a kedy Wi-Fi

Na túto problematiku sa v minulosti pozreli vedci z Írska, konkrétne z univerzity Dublin City University. Za týmto účelom vykonali 4-experimenty naprieč rôznymi lokalitami v kampuse univerzity, kedy zisťovali spotrebu energie cez mobilné dáta, ktorú porovnali so spotrebou energie, keď je zariadenie pripojené k internetu cez Wi-Fi sieť. A výsledok?

Výskumníci dospeli k jasnému záveru, ktorým je, že pripojenie k internetu cez Wi-Fi sieť je výrazne menej energeticky náročné ako pripojenie k internetu cez mobilné dáta. Rozdiel v spotrebe energie sa pritom pohyboval na úrovni viac ako 50% a to pri všetkých štyroch testoch.

Vedci vysvetľujú, že tento výsledok aj očakávali. Spôsobené je to rozdielmi vo vzdialenosti medzi prijímateľom dát a vysielačom. Zatiaľ čo Wi-Fi router je spravidla v našej blízkosti, tak veža operátor, cez ktorú pristupujeme do internetu, je väčšinou od nás vzdialená desiatky a viac metrov. Smartfón tak musí vydať viac energie, aby udržiaval pripojenie aktívne. Okrem toho, keď je smartfón pripojený k Wi-Fi sieti, nemusí sa snažiť hľadať a pripájať sa k mobilnej sieti a „prepínať sa“ medzi vežami, čo spotrebúva energiu. Ak sa smartfón pripája a odpojuje sa od mobilnej siete, spotrebúva viac energie, pretože sa neustále snaží hľadať signál.

„Spotreba energie pri používaní mobilných dát závisí od mnohých faktorov, ako napríklad od sily signálu a od typu mobilnej siete (2G, 3G, 4G, 5G). Pri používaní mobilných dát sa smartfón musí neustále pripájať a odpojovať od mobilnej siete, aby si stiahol dáta. Tento proces spotrebúva energiu a tým zvyšuje spotrebu energie.“

Kde je Wi-Fi, tam ho použime

Čo z toho teda plynie? Ak chceme šetriť energiu batérie a máme k dispozícii Wi-Fi, tak by sme mali uprednostniť tento typ pripojenia k internetu pred mobilnými dátami. V súvislosti s touto témou je ale dôležité povedať, že ak používame verejné Wi-Fi siete, tak cez ne by sme sa nemali prihlasovať do služieb, v ktorých máme citlivé údaje. Môže ísť napríklad o bankové aplikácie. Dôvodom je, že v prípade verejných Wi-Fi sietí hrozí, že komunikáciu sleduje cudzia osoba.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close