Veda a výskum

Je na sfinge vyobrazený rímsky cisár Klaudius? Archeológovia majú na konte kontroverzný nález

Ministerstvo turizmu a starožitností v Egypte informuje o fascinujúcom objave počas vykopávok v chráme boha Hóra.

Archeológovia v Egypte majú na konte pomerne kontroverzný objav. Ako informuje Ministerstvo turizmu a starožitností v Egypte, počas vykopávok jedného z egyptských chrámov výskumníci našli sošku sfingy s podobizňou rímskeho cisára Klaudia.

O podobizni rímskeho cisára však informujú len archeológovia priamo zapojení do vykopávok. Nezávislí vedci zas tvrdia, že nemožno s istotou povedať, že tvár na sfinge naozaj patrí Klaudiovi. Celým menom Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus vládol počas juliovsko-klaudiovskej dynastie v rozmedzí rokov 41 až 54.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rímsky cisár na egyptskej sfinge

Počas tohto obdobia moc Rímskej ríše siahala až do starovekého Egypta, no ako mnoho rímskych cisárov, ani Klaudius túto krajinu nikdy nenavštívil osobne. Známy je hlavne inváziou do Británie, počas ktorej dokázal Rím dobyť podstatnú časť ostrova. Klaudius dal taktiež vybudovať tisíce kilometrov nových ciest, či už z hospodárskych alebo vojenských dôvodov.

Veľkú pozornosť však venoval aj súdnictvu. Častokrát sa zúčastnil súdnych pojednávaní a vynášal rozsudky, ktoré aj napriek rozporu s aktuálnymi stanovami považoval za správne. Počas svojej vlády reformoval aj náboženstvo. Klaudius zomrel na otravu jedom, hoci historické pramene nemajú jasno v tom, kto rímskeho cisára v skutočnosti otrávil. Niektorí hovoria, že to bol jeho ochutnávač, iní že ho zavraždila vlastná manželka, Agrippina.

Sošku sfingy archeológovia našli počas vykopávok v chráme boha Hóra, ako uvádzajú v príspevku na sociálnej sieti Facebook. Tvár sa vyznačuje úsmevom s jamkami a možno na nej vidieť ostatky žltej a červenej farby. Porovnali ju aj so zachovalými podobizňami rímskych cisárov a zhodli sa na tom, že sa sfinga podobá práve na Klaudia.

Kontroverzný je objav hlavne preto, lebo sa našiel na vápencovej platforme datujúcej sa približne 500 rokov po vláde Klaudia. Nikto teda nevie, prečo sfingu položili práve na toto miesto. Vedľa sošky našli aj tabuľku s hieroglyfickým a démotickým písmom. Zatiaľ nevieme čo na nej stojí, no experti sa momentálne venujú jej prekladu.

Je na sfinge vyobrazený niekto iný?

Portál Live Science sa rozhodol kontaktovať aj odborníkov, ktorí neboli priamo zapojení do výskumu. Tí tvrdia, že zatiaľ nemožno s určitosťou hovoriť, koho na soške Egypťania zachytili. Nie sú presvedčení o tom, že by na nej bol Klaudius a fotografie sú príliš malé na to, aby z nich dokázali jasne potvrdiť podobu.

Viacero odborníkov sa zhoduje na tom, že z fotografií nemožno nič povedať jasne. Ak by sa však táto teória potvrdila, potom by to znamenalo, že Klaudius bol v Egypte vnímaný ako šľachta. Možno to nie je až také nepravdepodobné, v roku 2014 totiž archeológovia našli rezbu, na ktorej bol vyobrazený Klaudius ako faraón.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close